تراریوم

آیا تراریوم خود را درست آبیاری می‌کنید؟ [نحوه‌ی صحیح و اصولی آبیاری تراریوم]

آبیاری تراریوم - نحوه آبیاری انواع تراریوم‌ های باز و بسته | بست ماس

آبیاری تراریوم ظاهرا امر ساده‌ای است اما یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که در بحث مراقبت از تراریوم پرسیده می‌شود. و چنانچه به نظر می‌رسد بسیاری در نحوه انجام آن مرتکب اشتباه می‌شوند.

اکوسیستم تراریوم به گونه‌ای است که اگر روی تعادل باشد به خوبی عمل می‌کند. آب زیاد یا خیلی کم هر دو می‌توانند اثرات منفی وخیمی داشته باشند. اگر آبیاری بیش از حد باشد خطر پوسیدگی و اگر خیلی کم باشد امکان مرگ گیاه وجود دارد. البته باید این نکته را در نظر گرفت که هر تراریوم نیازهای آبی متفاوتی دارد.

در این مقاله قصد داریم روش صحیح آب دادن به تراریوم را بیاموزیم.

محتوای جدول

نحوه صحیح و اصولی آبیاری تراریوم - بست ماس

چه زمانی یک تراریوم را آبیاری کنیم؟

دانستن زمان دقیق آب دادن به تراریوم، نیمی از کار است. شاخص‌های زیادی وجود دارد که باید به آن‌‌ها توجه کرد. تا زمانی که حداقل یکی از این شاخص‌ها وجود نداشته باشد نباید آب بیشتری به تراریوم اضافه کنید.

»»» تراریوم چیست؟ «««

»»» نگهداری تراریوم ««« 

نحوه آبیاری بستر خشک

اولین نکته این است که بستر تراریوم هرگز نباید خشک باشد. راه تشخیص هم دیدن رنگ خاک است و یا این که دستان خود را داخل تراریوم بگذارید و خشکی آن را احساس کنید. بیشتر تراریوم‌ها گیاهان استوایی هستند که برای رشد به رطوبت زیادی نیاز دارند. برای این گیاهان بستری با احتباس زیاد آب و زهکشی خوب بسیار مهم است. اگرچه بستر تراریوم استوایی باید مرطوب باشد و این هرگز به معنای خیس بودن آن نیست. راه تشخیص آن هم این است که تراکم مه روی شیشه را بررسی کنیم. یک بستر مرطوب به طور یکنواخت قطره‌‌های آب را نشان می‌دهد. البته این فقط بستر نیست که باید مه را نشان دهد. یک تراریوم بسته با چرخه آب موثر باید در طول روز مقداری بخارات متراکم در سراسر ظرف داشته باشد. اگر سرتاسر بالای تراریوم مه وجود نداشته باشد، یک نشانه قوی است برای اثبات این مدعا که احتمالا در سیستم به اندازه کافی رطوبت وجود ندارد.

از دیگر نشانه‌های عدم وجود آب کافی در تراریوم، وجود برگ‌‌های ترد، زرد یا پژمرده است. کافی است آن‌‌ها را بررسی کنید. با بررسی این موارد قبل از اینکه گیاه متحمل رنج خشکی و بی‌آبی شود آن را شناسایی کرده و بلافاصله مشکل را رفع نمایید.

اکثر گیاهان نشان می‌دهند که آیا با کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کنند یا خیر؟ رایج‌ترین شاخص‌های منفی که باید به آن‌ها توجه کرد عبارت است از:

  • خشک یا ترد بودن برگ
  • تغییر رنگ برگ
  • پژمردگی برگ

برخی از گیاهان به آبیاری بسیار حساس‌تر از بقیه هستند مانند فیتونیا که با رسیدن اولین پالس‌های خشکی به سرعت واکنش نشان می‌دهند. بنابراین مراقب باشید در حالیکه سعی می‌کنید یک گیاه خاص را راضی نگه دارید کل تراریوم را به فنا ندهید. مهم است که نیازهای گیاه را درک کنید تا سیستم آبیاری خود را درست بچینید چرا که آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه می‌شود.

»»» راهنمای انتخاب گیاهان مناسب تراریوم «««

»»» محصولات تراریومی «««

هر چند وقت یک‌بار تراریوم را آبیاری کنیم؟

هیچ برنامه آبیاری مناسبی برای تراریوم وجود ندارد. اینکه چقدر تراریوم خود را آبیاری کنید به اندازه تراریوم، مواد، گیاهان و شرایط محیطی بستگی دارد. افزودن آب به تراریوم هر زمان که مطمئن شوید گیاه بیش از حد آبیاری نشده یا سطح زیرین اشباع نیست، جایز است.

به عنوان یک راهنمای کلی یک تراریوم معمولی بسته باید هرچند ماه یکبار آبیاری شود. البته چنانچه به طور منظم آن را تهویه می‌کنید.

نحوه آبیاری تراریوم

بهترین گزینه برای آبیاری تراریوم استفاده از مه‌پاش یا یک بطری آب برای اسپری است. اگر مستقیما آبیاری انجام دهید احتمال اینکه برخی از مناطق تراریوم زیر آب ببرید و از برخی مناطق دیگر غافل شوید زیاد است. توزیع آب باید یکنواخت باشد به همین جهت اسپری نمودن گزینه‌ی ایده‌آلی محسوب می‌شود.

اضافه کردن مقدار مناسب آب

دانستن این موضوع که چه زمانی باید اضافه کردن آب را متوقف کرد کمی دشوار است. اگر مقدار کمی آب به پایه سنگ‌ریزه نفوذ کند، مشکلی ندارد چه بسا که به حفظ رطوبت هم کمک می‌کند. مگر اینکه آب به زیر لایه برسد و خطر پوسیدگی ریشه‌‌ها را تهدید کند.

برای رسیدن به بهترین سطح اشباع بهتر است هربار مقدار متوسطی آب اضافه کنید و کمی اجازه دهید تا نفوذ کند. 

پس از آبیاری، خاک در حالت ایده‌ال باید مرطوب باشد اما غرقابی و باتلاقی نباشد. اگر ریشه‌ها در آب زیاد نشسته باشند و نتوانند هوا را به گردش درآورند، شاهد یک عفونت قارچی خواهیم بود. خاکی که بیش از حد آبیاری شده باشد، جلوی رسیدن اکسیژن به ریشه را می‌گیرد و باعث می‌شود ریشه‌‌ها قهوه‌ای و لطیف شوند که در نهایت گیاه را از بین می‌برد.

از چه آبی برای آبیاری استفاده کنیم؟

آبی که مستقیما از شیر آب می‌‌آید برای آبیاری مناسب نیست. زیرا که کلر برای گیاهان ضرر دارد. 

اگر اجازه دهید آب لوله‌کشی به مدت ۲۴ ساعت بماند تا کلر ته‌نشین شود، آن وقت مناسب آبیاری خواهد بود.

مسئله‌ی بعدی نمک‌های موجود در آب لوله‌کشی است، بعید است که به گیاه آسیب برساند اما با گذشت زمان رگه‌‌های سفیدی روی ظرف باقی می‌گذارد.

آب‌هایی که برای آبیاری تراریوم مناسبند عبارتند از:

  • آب مقطر که بسیار خالص اما نسبتا گران است.
  • آب دیونیزه که نمک‌های آن حذف شده است.

 

پرسش‌های متداول پیرامون آبیاری تراریوم

اگر آب زیادی اضافه شده و خاک خیلی خیس باشد، سعی کنید آب اضافی را با پیپت خارج کنید.

این مورد تا حد زیادی به نوع محفظه و محتویات داخل تراریوم بستگی دارد. اما برای تراریوم‌‌هایی که درب شیشه‌ای معمولی دارند، به احتمال زیاد هر ۳ ماه یکبار آبیاری به مقدار کم مطلوب است.

برای تراریوم با محفظه‌ی چوب پنبه‌ای، لاستیکی یا شیشه‌ای محکم قضیه به این صورت است که با همان مقدار آب اولیه داده شده، اکوسیستم به صورت پایدار بازیافت می‌شود.

خیر، تشکیل مه در تراریوم کاملا طبیعی است و اتفاقا نشانه این است که همه چیز به درستی کار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *