تراریوم

چگونه از کپک تراریوم جلوگیری کنیم؟

رفع کپک در تراریوم - بررسی علت کپک زدن تراریوم و روش‌های کاربردی برای رفع آن - بست‌ ماس

کپک، دشمن تراریوم!

همیشه در کمین و آماده‌ی ضربه زدن به تراریوم شماست. اما آیا واقعا این یک نگرانی جدی است؟!

بسیاری از تراریوم‌ها با کپک مواجه می‌شوند و این کاملا عادی است که یک تراریوم در طول عمر خود با کپک مواجه شود. در این مقاله بست‌ماس قصد دارد به این موضوع بپردازد که وجود کپک در تراریوم چیز وحشتناکی نیست و در ادامه تکنیک‌هایی را برای رفع آن ارائه کند.

محتوای جدول

رفع کپک تراریوم - نکات و ترفندهای آسان برای رفع کپک تراریوم - بست ماس

آیا کپک برای تراریوم مضر است؟

به طور کلی می‌توان گفت کپک روی گیاهان سالم تاثیر نمی‌گذارد. البته اگر کل تراریوم را به تسخیر خود درآورد مشکل‌ساز است اما اگر در حد جزئی باشد مسئله‌ی نگران‌کننده‌ای نیست و باید اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش آن را به عمل آورد. 

کپک‌ها نوعی قارچ‌ ساپروتروف هستند. یعنی مواد آلی پوسیده را پردازش می‌کنند. قارچ‌های تراریومی هم عموما از این نوع قارچ هستند و از برگ‌های افتاده و گیاهان مرده، قند و سایر مواد آلی در طبیعت تغذیه می‌کنند. در تراریوم‌ها کپک غالبا روی شاخه‌های چوبی تشکیل می‌شود.

»»» تراریوم چیست؟

کپک تراریوم از کجا می‌آید؟

خب همانطور که گفتیم کپک یک پدیده‌ی طبیعی است و همه جا هست. تنها چیزی که برای شکوفایی نیاز دارد یک محیط گرم و مرطوب با مقدار زیادی مواد آلی برای تغذیه است.

متاسفانه، کپک از جمله چیز‌‌هایی است که از بین بردن کامل آن سخت است. زیرا از طریق هاگ‌های میکروسکوپی تکثیر می‌شوند.

آن‌ها می‌توانند از طرق زیر وارد تراریوم شما شوند:

ورود کپک از طریق خاک

برخی از خاک‌‌های بسته‌بندی شده کاملا استریل هستند. بنابراین ایمن‌اند.. اما بسیاری از مخلوط‌های خاک، به احتمال خیلی زیاد حاوی هاگ هستند. مثل خاک‌هایی که از طبیعت گرفته شده‌اند.

ورود کپک از طریق گیاهان و خزه‌ها

هاگ‌ها همچنین می‌توانند سوار بر گیاهان و خزه‌‌ها شده و به تراریوم ورود کنند. مداخلاتی برای مقابله با کلنی‌‌های کپک روی گیاهان وجود دارد اما واقعا روش موثری برای پاکسازی گیاهان و خزه‌‌ها از هاگ‌ وجود ندارد. بنابراین باید در تهیه آن‌ها نهایت دقت را بعمل آورد و از منبع آن مطمئن بود.

ورود کپک از طریق چوب‌ و شاخه‌های سخت در تراریوم

روی چوب زنده، قند زیادی وجود دارد. بنابراین محل مناسبی برای پرورش کلنی‌های کپک هستند.

ورود کپک از طریق هوا و ذرات گرد و غبار

اگر در منزل یا هر جایی که قرار است تراریوم ساخته شود کپک وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که اسپورهای کافی در هوا برای جوانه زدن وجود داشته باشد. 

اکثر کپک‌ها برای شروع جوانه زدن به ترکیبی بیش از ۷۰ درصد آب نیاز دارند. از این جمله چنان برمی‌آید که قطرات آب یا سطوحی که جذب بالای آب دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

تراریوم کپک‌زده! ۸ تکنیک برای رفع کپک از روی تراریوم

از بین بردن کپک‌های کم و جزئی

۱. مقداری دم فنری اضافه کنید

این حشرات مفید عاشق خوردن کپک هستند نه گیاهان تراریوم!

بنابراین اضافه کردن این کلنی برای سالم و شاداب نگه داشتن تراریوم معجزه‌ها می‌کند. زیرا نه‌تنها به عنوان علاج واقعه در رفع کپک کمک می‌نماید بلکه در بسیاری مواقع علاج قبل واقعه نموده و از بروز کپک جلوگیری می‌کند. اگر باور دارید که پیشگیری بهتر از درمان است به دم فنری به عنوان یک جز جدایی‌ناپذیر در تراریوم بنگرید. 

می‌توانید دم فنری را از تیم بست‌ماس تهیه کنید.

»»» خرید محصولات جانبی

»»» خرید دم فنری 

۲. قارچکش اسپری کنید

میتوانید از قارچکشهایی که عاری از ترکیبات گوگردی هستند، استفاده کنید. خزه ها به ترکیبات گوگردی حساس هستند و باعث از بین رفتن خزه ها می شود.

نکته: فقط مراقب باشید آب زیادی به سیستم اضافه نکنید.

۳. تراریوم را هوادهی کنید

رطوبت، کپک را تغذیه می‌کند. بنابراین مخصوصا اگر تراریوم بسته نگاهداری می‌کنید، با باز کردن آن و افزایش جریان هوا، رطوبت و سطح کلی آب در تراریوم کاهش می‌یابد.

(در واقع اولین کار یا شاید در برخی موارد تنها کاری که با مشاهده‌ی کپک پیشنهاد می‌شود، هوادهی آن باشد.)

از بین کپک‌های زیاد و وسیع

۴. تراریوم خود را قرنطینه کنید

اگر شیوع کپک در تراریوم به قدری زیاد باشد که از بین بردن آن سخت باشد می‌توانید تجهیزات آسیب دیده را از آن دور کنید و آن را در جای دیگری قرنطینه کنید.

۵. تراریوم را به پراکسید هیدروژن آغشته کنید

استفاده از پراکسید هیدروژن هم روشی موثر در از بین بردن کپک است. محلول این ماده‌ی شیمیایی را می‌توانید از فروشگاه‌ها تهیه کنید.

۶. زیرلایه را تعویض کنید 

اگر هیچ کدام از روش‌‌های بالا جواب نداد، راه حل نهایی به احتمال زیاد این است که بستر تراریوم را به طور کلی عوض کنید و این بار کل تراریوم را در یک محیط استریل و جدید نگه دارید. به عبارت دیگر از صفر شروع کنید …

توصیه‌های جدی بست‌ماس برای جلوگیری از کپک زدن

با علم به اینکه می‌دانیم پیشگیری بهتر از درمان است، چگونه می‌توانیم در وهله اول از وقوع آن جلوگیری کنیم؟

۷. در ساخت تراریوم از زغال فعال استفاده کنید

کپک‌زدایی زغال قدمت زیادی دارد و استفاده از زغال فعال با تصفیه آب از شیوع کپک جلوگیری می‌کند. تعیین اینکه استفاده از زغال تا چه حد تاثیرگذار است، واقعا سخت است اما مطمئنا می‌توان گفت هیچ ضرری ندارد.

می‌توانید یک لایه زغال به تنهایی اضافه کنید یا مقداری را با بستر مخلوط کنید.

»»» خرید زغال اکتیو

۸. از فن و تهویه استفاده کنید

این گزینه برای تراریوم‌های با سایز کوچک اصلا مناسب نیست. اما برای سیستم‌های تراریومی بزرگ می‌توان از فن و تهویه استفاده کرد. فن و تهویه گردش هوای طبیعی مشابه هوای جنگل را برقرار می‌کند که باعث می‌شود از رشد و رویش کپک تا حد زیادی جلوگیری به عمل آید.

۹. گیاهان متناسب با نوع تراریوم انتخاب کنید

اهمیت انتخاب گیاهان مناسب برای تراریوم موضوعی است که دیگر بر کسی پوشیده نیست. بگذارید برای درک بهتر موضوع با یک مثال توضیح دهیم.

اگر چنانچه قصد ساختن تراریوم بسته را دارید باید از گیاهان رطوبت‌دوست به این منظور استفاده نمایید. بنابراین استفاده از این گیاهان در تراریوم‌های باز مشکل‌ساز می‌شود چرا که از طرفی گیاه به رطوبت نیاز دارد و از طرف دیگر رطوبت در هر تراریومی غیر از تراریوم‌های بسته ممکن است خطر ایجاد کپک را به همراه داشته باشد. 

در این راستا بخوانید مقاله‌ی

»»» گیاهان مناسب برای تراریوم

خلاصه‌ی مطلب اینکه حفظ زیبایی و سلامت تراریوم‌ها نیازمند مراقبت دقیق و مداوم است. با رعایت نکات پیشگیری و استفاده از ترفندها‌ی رفع کپک، می‌توانید از این مشکل جلوگیری کرده و تراریوم‌هایی زیبا و سالم داشته باشید.

با همه‌ی این تفاسیر اضافه کردن دم فنری در حین ساختن تراریوم (حتی تراریوم‌های جدید و سالم) راه حل بهتر، مطمئن‌تر و مقرون‌به صرفه‌تری است. 

اگر راه موثر دیگری برای جلوگیری یا از بین بردن کپک‌ تراریوم سراغ دارید با ما به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول پیرامون رفع کپک تراریوم

کپک به علت تجمع رطوبت و شرایط محیطی مساعد برای رویش آن، می‌تواند روی سطوح گیاهان و خاک تراریوم شکل بگیرد.

مراقبت منظم از تراریوم، مدیریت رطوبت و تهویه مناسب، استفاده از خاک مناسب و نظافت دوره‌ای از ایجاد کپک جلوگیری می‌کند.

بله، کپک می‌تواند به رشد و سلامت گیاهان آسیب برساند و آن‌ها را تضعیف کند.

بله، اگر گیاهان آلوده به کپک با سایر گیاهان تراریوم در تماس باشند، ممکن است کپک به سرعت به سایر گیاهان منتقل شود.

معمولا محلول‌‌های استفاده شده برای رفع کپک به گیاهان آسیب نمی‌رساند. اما برای اطمینان بهتر، این محلول‌‌ها را با انجام تحقیقات درست و از فروشگا‌ه‌های مطمئن تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *