تراریوم

بهترین گیاهان سایه‌دوست برای رشد در تراریوم چیست؟

گیاهان کم نور مناسب تراریوم - گیاهان سایه دوست تراریوم | بست ماس

البته در حقیقت بسیاری از گیاهان در تراریوم نور غیر مستقیم خورشید را ترجیح می‌دهند، اما تعداد کمی وجود دارند که شرایط را در پایین ترین شدت نور مدیریت کنند. فقط به یاد داشته باشید اینکه می‌گوییم نور کم، هرگز مساوی با بدون نور بودن نیست. در هر صورت گیاه است و باید برای ادامه‌ی حیات نوری را هر چقدر کم دریافت کند. 

محتوای جدول

معرفی برترین گیاهان تراریومی سایه دوست و مقاوم در برابر نور کم | بست ماس

چه استفاده‌ای از گوشه سایه‌دار اتاق نشیمن خود بکنیم؟ چگونه از آپارتمانی که فقط از یک جهت نور دریافت می‌کند بهترین استفاده را بکنیم؟

تراریوم ایده‌ی خوب و مقرون به صرفه‌ای است.که البته استفاده از تراریوم با گیاهان کم نور یکی از گزینه‌هاست.

»»» تراریوم چیست؟ «««

»»» نگهداری تراریوم ««« 

در ادامه لیستی از گیاهان منتخب برای چنین تراریوم‌هایی وجود دارد که عبارت است از:

معرفی ۹ گیاه کم نور برای تراریوم

۱. Cryptanthus sp (ستاره زمینی)

به جرات می‌توان گفت گیاهی وجود ندارد که در عین زیبایی تا این حد در برابر نور کم مقاومت داشته باشد. این گیاهان در طبیعت در جنگل‌‌های بارانی یافت می‌شوند. این گیاهان فقط امواج ضعیف و کم‌نور خورشید را دریافت می‌‌کنند. بنابراین کاندیدای عالی برای فضاهای کم‌نور خانه هستند و در طیف وسیعی از رنگ‌های خیره‌کننده وجود دارند. البته لازم به ذکر است که انواع قرمز و صورتی رنگ آن برای حفظ رنگ خود، نیاز نوری بیشتری نسبت به سایر انواع کریپتانتوس‌ها دارند.

»»» خرید کریپتانتوس «««

کریپتانتوس :گیاه کم نور مناسب تراریوم

۲. Syngonium

سینگونیوم‌ها گیاهان دیگری هستند که در شرایط کم‌نور به خوبی رشد می‌کنند. سینگونیوم‌ها یک خانواده محبوب از گیاهان آپارتمانی هستند که در رنگ‌های سبز، صورتی و قرمز وجود دارند. زندگی در تراریوم بسته با رطوبت بالا و سایه‌دار موجب شده که برای مبتدیان، بهترین گیاه باشد.

»»» خرید سینگونیوم «««

سینگونیوم ؛ گیاه کم نور مناسب تراریوم

۳. Asplenium nidus

سرخسی که برای زندگی در سایه مناسب است. برگ‌های این سرخس، بافت چروکیده‌ای دارند که خاصیت تطبیقی دارد به این صورت که چروکیدگی آن می‌تواند افزایش یا کاهش یابد تا سطح مناسبی را روی برگ‌ها ایجاد کند. در یک محیط کم‌نور، این گیاه بسیار صاف‌تر به نظر می‌رسد.

دریافت نور غیر مستقیم از خورشید در طول روز برای این گیاه بهترین کار است.

»»» خرید سرخس آسپلینیوم «««

 

۴. Philodendron

فیلودندرون با نور بسیار کم رشد می‌کند. شاخ و برگ سبز خیره کننده و سازگاری با نور کم آن‌‌ها را به انتخابی آسان برای خانه تبدیل کرده است. این گیاه نیاز به پیرایش منظم در تراریوم دارند. 

به عنوان یک قانون کلی برای گیاهان سبز، هرچه برگ‌ها تیره‌تر باشند، به نور کمتری نیاز دارند. بنابراین در انتخاب گونه‌های کم‌نور، این گیاهان خوب عمل می‌کنند.

»»» خرید فیلودندرون «««

فیلودندرون ؛ گیاه کم نور مناسب تراریوم

۵. Selaginella martensii

سلاژینلا گیاهی از یک تیره‌ی مقاوم است که در جایی بین خزه و سرخس رشد می‌کند و می‌تواند شرایط نور کم را تحمل کند. 

۶. Pilea depressa

گیاهی است که به شکل شکوفه‌های کروی شکل به سمت بیرون رشد می‌کند. نیاز آن به رطوبت و گرمای ثابت باعث شده که برای تراریوم‌ها مناسب باشد و به طرز شگفت‌انگیری انعطاف‌پذیر است.

به نور کمی نیاز دارد و اگر در طول روز مقداری نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند به خوبی عمل می‌کند.

۷. Peperomia caperata

پپرومیا یکی دیگر از گونه‌‌های گیاهان استوایی کوچک است که به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی سایه‌دار رشد می‌کند. بیش از ۱۰۰۰ گونه از این گیاه در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و شکل‌ها وجود دارد. 

اگر چه پپرومیاهای مختلف تحمل نور متفاوتی دارند و گونه‌های متنوع گاهی اوقات در نور کم، رنگ خود را از دست می‌دهند، با این حال یک انتخاب عالی برای تراریوم‌های سایه دوست می‌باشد.

»»» خرید پپرومیا کاپراتا «««

پپرومیا کاپراتا ؛ گیاه کم نور مناسب تراریوم

۸. Ficus pumila

این گیاه بومی آسیای شرقی است اما امروزه در اکثر باغ‌‌ها یافت می‌شود و در زیر درختان یا کناره‌های ساختمان رشد می‌کند. گاهی هم یک گونه مهاجم در نظر گرفته می‌شود. فیکوس پومیلا برای تراریوم‌های کوچک‌تر ایده‌آل است. نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد اما هم‌چنان در یک محیط سایه به خوبی رشد می‌کند.

فیکوس پومیلا ؛ گیاه کم نور مناسب برای تراریوم

۹. Fittonia albivenis

فیتونیا گیاهی مقاوم و بسیار زینتی است. رطوبت زیاد و نور کم از ملزومات رشد این گیاه محسوب می‌شود. مانند سایر گیاهان دیگر این لیست، فیتونیا ساکن کف جنگل‌های بارانی است .

»»» خرید فیتونیا «««

فیتونیا ؛ گیاه کم نور مناسب تراریوم

نکته‌ی پایانی در مورد تراریوم‌های کم نور 

همان طور که در مقاله‌ی نورپردازی تراریوم به آن اشاره کردیم، شناسایی و انتخاب منطقه‌ای از خانه با نور ایده‌آل برای تراریوم یک چالش مداوم است. به طور معمول وقتی در مورد نور کم صحبت می‌کنیم، منظور نور غیر مستقیم است. شاید سایه‌ای که چند متر دورتر از یک پنجره باشد یا نوری که به راحتی بشود در آن کتابی خواند را این گیاهان بتوانند مدیریت کنند.

اگر به راهنمایی بیشتر در مورد گیاهان تراریوم نیاز دارید، سری به راهنمای انتخاب گیاهان مناسب تراریوم بزنید.

»»» راهنمای انتخاب گیاهان مناسب تراریوم «««

»»» محصولات تراریومی «««

آیا غیر از این لیست گیاه دیگری می‌شناسید که بتواند در یک تراریوم با نور کم زندگی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *