تراریوم

خزه اسپانیایی {روش نگهداری، دکوراسیون}

خزه اسپانیایی- گیاه خزه اسپانیایی- بوته خزه اسپانیایی- بست ماس bestmoss

خزه اسپانیایی یکی از زیباترین گیاهانی است که شما می‌توانید برای خانه خود تهیه کنید. نام این خزه از آمریکا گرفته شده است. رشته‌های بلند این خزه باعث می‌شود بر اثر وزش باد به این ور آن ور برود. با توجه که محبوبیت زیادی که خزه اسپانیایی دارد ما یک مقاله برای همراهان عزیز بست‌ماس تبعیه دیدیم که در آن هر چیزی که نیاز است درباره خزه اسپانیایی بدانید را ذکر کرده‌ایم. 

خزه اسپانیایی چیست؟

چیزی که ما تحت عنوان «خزه اسپانیایی» می‌شناسیم در حقیقت یک خزه نیست. این گیاه در واقع یک گیاه گلدار است که بر روی درختان رشد می‌کند. حتی این خزه در اسپانیا هم زیاد دیده نمی‌شود و بیشتر در مناطق مرکزی و جنوبی آمریکا دیده می‌شود. شاید تعجب کنید که این گیاه در حقیقت به خانواده بروملیادها یا همان خانواده آناناس‌ها تعلق دارد.
این خزه با اینکه بر روی درختان رشد می‌کند اما از عناصر مغذی درخت تغذیه نمی‌کند.
خزه اسپانیایی در حقیقت یک گیاه هوازی است. (گیاهان هوازی، یک نوع از گیاهانی هستند که از بر روی گیاهان دیگر رشد می‌کنند اما از آن گیاه برای خود تغذیه نمی‌کنند و به آن حمله‌ور نمی‌شوند.)
خزه اسپانیای در طبیعت اصلی خود به صورت کلونی یافت می‌شوند یعنی به صورت دسته جمعی در یک جا پیدا می‌شوند. علاوه بر درخت‌ها، سنگ، کابل‌های برق و سیم‌ها محل خوبی برای رشد آن‌هاست.
خزه‌های اسپانیایی بسته به شکل ظاهری خود دارای ضخامت و طول‌های بسیار مختلفی هستند. خزه‌های اسپانیایی در ماه‌‌های گرم گل می‌دهند. وقتی که خزه اسپانیایی گل می‌دهد، گل‌های کوچک آن در رنگ‌های سبز و زرد شکوفا می‌شوند. گل‌های این گیاه در اوایل روز که در نور کمی قرار دارند، عطر بسیار خوشبویی را از خود منتشر می‌کنند. خزه اسپانیایی نیز مانند دیگر گیاهان هوازی آب و عناصر مورد نیاز خود را از ذرات موجود در هوا تامین می‌کند.

ایده برای استفاده از خزه اسپانیایی در خانه

خزه‌های اسپانیایی می‌توانند در هر جای خانه شما مورد استفاده قرار بگیرد. این خزه‌ها به دلیل زیبایی‌ای که دارند در دکوراسیون خانه بسیار کاربردی اند. شما می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند  تراریوم‌ها و غیره برای استفاده از خزه اسپانیایی در منزل‌تان استفاده کنید. که در ادامه برای شما هرکدام را جدا شرح می‌دهیم.

خزه اسپانیایی در خانه- خزه اسپانیایی-spanish moss

استفاده از تراریوم برای خزه اسپانیایی

بیشتر تراریوم‌ها گلدان‌های بسیار زیبایی هستند که برای استفاده از تزئین خانه یا دفتر بسیار زیبا هستند. استفاده از شن، سنگ ریزه، سنگ صدف و تزیینات دیگر می‌تواند برای بسیار جذاب کننده باشد. تراریوم را می‌توانید بر روی میز قرار داده و یا آن را به دوست عزیزی هدیه کنید. می‌توانید با نوارهای تزیینی، دور گلدان را تزئین کنید و جلوه آن را بیشتر کنید. راه دیگر، آویزان کردن تراریوم در مکانی امن است.

استفاده از آتریوم‌ برای خزه اسپانیایی

آتریوم ها نیز مانند تراریوم ها راه خلاقانه دیگری برای استفاده از خزه اسپانیای در خانه، دفاتر و یا حتی پاساژهای تجاری است.

آویزان کردن به سقف خزه اسپانیایی

 اکثر اوقات بدون پایه ثابت در هوا آویزان می‌شود تا ساقه‌‌هایش فضای کافی برای رشد داشته باشند. اما همچنان می‌توان آن را درون یک وسیله نگهدارنده مانند کوزه گذاشت و در ارتفاع مشخص نصب کرد. این کار نتیجه زیبایی هم خواهد داشت. شما حتی می‌توانید از یک تخته چوب استفاده کرده و ریشه خزه را به آن متصل کنید.

نحوه نگهداری از خزه اسپانیایی

هر گیاهی به سه عنصر اصلی آب، خاک و نور نیاز دارد برای رشد کافی. اما نیاز هر گیاه با گیاه دیگر متفاوت است. خزه اسپانیایی نیز یک نیاز ثابت دارد که در ادامه به شما می‌گوییم.

نور مناسب خزه اسپانیایی

نور مستقیم خورشید برای مدت زیاد می‌تواند به این گیاه آسیب برساند، خزه اسپانیایی به مکانی نیمه سایه و بدور از تابش مستقیم خورشید احتیاج دارد. بهترین مکان نورگیری برای آن‌ها پشت پنجره است تا از نور غیر مستقیم و فیلتر شده‌ی خورشید استفاده کنند. (توجه کنید که این گیاه به پنجره برخورد نکند چرا که سرما برای آن مضر است.)

اگر سرخس دارید پیشنهاد می‌شود این مقاله ما درباره‌ی سرخس‌ها را مطالعه کنید

آبیاری مناسب خزه اسپانیایی

خزه اسپانیایی را می‌توانید به دو روش آبیاری کنید.

روش اول اسپری آب:

آب‌پاشی این گیاه با اسپری به صورت هر روزه. آب استفاده شده این گیاه نباید حاوی کلر باشد. چرا که کلر می‌تواند باعث سوختن این گیاه شود. آب باید دمای محیط را داشته باشد. پس برای در رفتن کلر آب و همچنین رسیدن آب به دمای محیط از آب شیر استفاده کنید.


روش دوم استفاده از ظرف آب:

آب شیر را درون ظرفی بریزید، بیست و چهار ساعت بگذارید بماند و پس از آن که کلر آب به صورت کامل در رفت و آب با دمایی محیط یکسان شد، خزه اسپانیایی را درون ظرف فرو کنید و ۵ الی ۱۰ دقیقه درون آن بماند. بعد آن ها را آویزان کنید تا آب آن خشک بشود و گیاه نپوسد.

دمای مناسب خزه اسپانیایی

دمای مناسب این گیاه همان دمای اتاق است. اما در فصل های سرد مراقب سرمازدگی گیاه باشید. توجه کنید این گیاه را نباید نزدیک وسایل سرمایشی یا گرمایشی کنید. در فصل‌های گرم نیز آن را در مکانی با مقداری سایه قرار دهید و آن را مرتب آبیاری کنید.

رطوبت مناسب خزه اسپانیایی

گیاه خزه اسپانیایی رطوبت دوست است. خزه اسپانیایی را در مکان های مرطوب قرار دهید یا هر روز بر رویش آب پاشی کنید.

تغذیه و کود دهی مناسب خزه اسپانیایی

گیاهان هوازی به کود زیادی نیاز ندارد. در صورت کم شدن رشد گیاه درون یک ظرف آب چند قطره کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی بریزید و چند دقیقه گیاه را درون ظرف قرار دهید.اگر لازم دیدید هر دو هفته یک بار در فصل بهار به گیاه کود داده شود.

پرسش های پرتکرار راجع به خزه اسپانیایی

❓ گیاهان هوازی چی هستند؟ 
✔ گیاهان هوازی، یک نوع از گیاهانی هستند که از بر روی گیاهان دیگر رشد می‌کنند اما از آن گیاه برای خود تغذیه نمی‌کنند و به آن حمله‌ور نمی‌شوند.

❓ خزه اسپانیایی چگونه تغذیه می‌کند؟
✔ خزه اسپانیایی نیز مانند دیگر گیاهان هوازی آب و عناصر مورد نیاز خود را از ذرات موجود در هوا تامین می‌کند. برای اطلاعات بیشتر به درون سایت مراجعه کنید.

❓ آیا خزه اسپانیایی سمی است؟
✔ خیر . این گیاه برای پرندگان و یا گربه ها و دیگر حیوانات سمی نیست و در نتیجه نباید از نزدیک شدن حیوانات در باغچه به آن نگران باشید اما در هر حال باید مراقب باشید که کودکان، شاخه و برگ های آن را داخل دهانشان قرار ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *