سرخس

نحوه نگهداری سرخس

سرخس- بست‌ماس-fern

سرخس‌ ها یکی از زیباترین گل‌‌های خانگی هستند که شما می‌توانید در خانه‌ی خود نگهداری کنید. سرخس‌ها از برگ‌هایی زیبا و پر پشتی برخورداند که باعث می‌شود زیبایی این گیاه دو چندان شود. از این گیاه جزاب می‌توان در تزئین دیوار‌های سبز شما یا تراریوم استفاده کرد. اما شاید برای شما‌هم پیش آمده باشد که ببینید سرخس های زیبای شما دچار آسیب شده‌اند؟ حالا باید چه کنید. تا انتهای این مقاله با ما باشید تا از تمام چیز‌هایی که برای نگهداری از سرخس باید بدانید را مطالعه کنید.

آبیاری و رطوبت مناسب سرخس

سرخس‌‌ها علاقه‌ی خاصی به رطوبت دارند. اگر رطوبت محیط سرخس‌ها کم باشد آن‌ها کم کم رنگ‌ششان مایل به قهوه‌ای خواهد شد. بنابراین سرخس همیشه باید در شرایطی قرار بگیرد که رطوبت و بخار هوای کافی برای آن وجود داشته باشد. 

برای آبیاری و تامین رطوبت سرخس، شما می‌تواید هر چند وقت یک بار سرخس خود را در محیط حمام قرار دهید تا از رطوبت و بخار بالای محیط حمام بهره‌مند شوند. و یا این که می‌توانید یک دستگاه بخور تهیه کنید و با آن رطوبت مورد نیاز سرخس های خود را برطرف کنید. یا می‌توانید یک کاسه آب را کنار گلدان خود قرار دهید و با استفاده از آن رطوبت مورد نیاز سرخس را تامین کنید. و زمانی که آب درون ظرف تبخیر می شود، رطوبت اطراف گیاه نیز بالا می رود . راه دیگر آن است که با اسپری ساقه‌ها و برگ‌های سرخس را اسپری کنید. توجه کنید که اسپری آب باید با محیط دما یکسان باشد.

دمای مناسب سرخس

دمای مناسب برای سرخس‌ها دمای بین 15 تا 22 درجه سانتی‌گراد است. اما سرخس‌ها دمای 10 درجه تا 30 درجه را نیز تحمل می‌کنند، ولی همچنان دمای مطلوب برای آن‌ها همان 15 تا 22 درجه است.

نور مناسب سرخس

سرخس‌ها نباید در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار گیرند. چرا که نور مستقیم خورشید باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ در حاشیه‌ برگ‌ها می‌شود. سرخس بیشتر در محیط سایه رشد می‌کند، اما به این دلیل نیست که به نور خورشید نیاز نداشته باشند. 

شما می‌توانید از نور غیر مستقیم برای تامین نور مورد نیاز سرخس‌های خود استفاده کنید. نوری که از پشت پنجره در طول روز می‌تابد می‌تواند برای سرخس‌ها کافی باشد. سرخس‌ها در کنار پنجره‌های غربی و جنوبی رشد خوبی ندارند، زیرا نور در طول روز بسیار قوی و شدید می‌باشد. در محیط‌هایی که نور کمی دارند سرخس‌ها راحت تر هستند و بهتر رشد می‌کنند اما به این معنی نیست که آن‌ها را در محیط تاریک قرار داد.  گیاه را باید در محیطی قرار دهید که ۴ الی ۶ ساعت در معرض نور جانبی قرار بگیرید.

خاک مناسب سرخس

خاکی که سرخس در آن کشت می‌شود لازم است دارای زهکش بالا، سبک و غنی از مواد غذایی باشد. سرخس ها در زمین های سبز بیش از همه دیده می‌شوند. مناسب‌ترین خاک برای کاشت این گیاه خاک جنگلی است، همچنین ترکیبی از پیت ماس، شن درشت و خاک لومی به میزان مساوی برای این گیاه انتخاب خوبی است.خاک سرخس باید کاملا ارگانیک باشد.

زمانی که سرخس را یک گلدان در محیط خانه قرار می‌دهید، باید محتوای ارگانیک بودن خاک را بالا ببرید و از خزه و ذغال درون آن استفاده کنید.

 

سرخس- بست‌ماس-fern

کود دهی مناسب سرخس

در فصل‌های رشد سرخس، باید هر دو هفته یک بار به سرخس خود کود دهید تا رشد لازم را داشته باشد. کود مخصوص گیاهان آپارتمانی یا کود 10-10-10 برای سرخس‌ها کاملا مناسب است. در فصل‌های سرد فاصله کود دهی را بیشتر کنید و دو هفته یک بار این کار را انجام دهید. 

تعویض گلدان سرخس

بهترین زمان برای انجام این کار ماه اردیبهشت و فصل بهار است چرا که در این زمان ریشه‌های سرخس از گلدان بیرون زده است.

هرس سرخس

برگ‌های انبوه سرخس‌ها، عاملی است برای زیبایی بیشتر این گیاه. اما وقتی که برگ‌ها بیشتر از حد زیاد شوند می‌توانند باعث برخی بیماری‌های قارچی شوند که برای خود سرخس مضر باشد. همچنین تماس بیش از اندازه برگ ها موجب قهوه‌ای شدن حاشیه آن ها می‌شود.

پس اگر در صورت زیاد شدن برگ‌ها بخصوص در مرکز گیاه، یا گیاه را با عمل تقسیم بوته کوچک کنید و از یک گیاه دو یا چند گیاه تهیه کرده و هر یک را به شکل گیاهی مستقل بکارید و یا آنکه از برگسار‌های آن  تعدادی را کم کنید. توجه کنید که کم کردن باید در چند مرحله صورت گیرد.

علت خشک شدن گیاه سرخس چیست؟

گیاه سرخس می‌تواند به دلایل مختلفی خشک شود. دلایل کم آبی و عدم رطوبت از این دلایل است و گاهی برگ‌های سرخس قهوه‌ای می‌شوند که نشان دهنده‌ی هوای گرم و کم بود رطوبت محیط سرخس است. برای رفع این مشکل می‌توانید گلدان را در محیط خنک‌تری قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *