خزه

همه چیز درباره خزه‌ {ساختار،تولید مثل، کارایی}

خزه- خزه‌ها- کاشن- بست‌ماس

خزه چیست؟

خزه‌ یک دسته از گیاهان است که گونه‌های مختلفی دارد. دانشمند‌ان معتقدند، بالغ بر 12000 هزار گونه از این گیاه وجود دارد. 

خزه‌ها گیاهانی ظریف و سبز رنگ هستند و به ندرت دیده می‌شود طولی بیشتر از هفت سانتی‌متر داشته باشند. خزه‌ها معمولا بر روی زمین، تنه درختان و یا صخره‌ها رشد می‌کنند. خزه‌ها گیاهان بسیار ظریفی هستند و اگر محیط آن‌‌ها خشک باشد سریعا پژمرده می‌شوند. اگرچه بعضی‌هایشان در مقابل پژمردگی مبارزه می‌کنند اما تا وقتی که محیط مرطوب نباشد آن‌‌ها تولید مثل نمی‌توانند کنند. 

خزه‌‌ها گیاهانی غیرآوندی هستند و در مناطقی رشد می‌کند که سه عامل سایه، رطوبت و خنکی را داشته باشد. مکان رشد خزه‌ها بیشتر تالاب‌ها و جنگل‌های بارانی است. در استان‌های زیبای مازندران و گیلان انواع خزه‌های مختلف بسیاری یافت می‌شود. خزه‌ها گل و ریشه ندارند و از اندام‌های برگ و ساقه مانند تشکیل شده‌اند.

ساختار خزه چگونه است؟

خزه‌‌ها از اولین گیاهان زمینی به شمار می‌آیند و اندام ساقه و ریشه و برگ ندارند، بلکه ساختارهایی شبیه به آن دارند. 

خزه شامل دو بخش به نام‌های گامتوفیت و اسپوروفیت است. محور خزه که یک ساختاری به شکل ساقه دارد، از فیلد‌ها که همان ساختار برگ را دارند پشتیبانی می‌کند و فتوسنتز را انجام می‌دهند. محور (ساقه‌ی‌ خزه) نور خورشید را به قند تبدیل می‌کند، که خزه از آن تغذیه می‌کند. خزه‌ها فاقد آوند هستند و از طریق گذرندگی سلولی آب را در سلول‌ها منتقل می‌کنند.

ساختار خزه- بخش های خزه - خزه ار چه قسمت هایی تشکیل می‌شود

انواع خزه چیست؟

  • اسفگنوم‌ها (Sphagnopsida)
  •  آندریاپسیدا (Andreaopsida )
  •  پلی تریکوپسیدا (Polytrichopsida )
  •  بریوپسیدا (Bryopsida )

 از انواع خزه‌‌ هستند. 

برای آشنایی بیشتر با این خزه‌ها مقاله «خزه ها را بیشتر بشناسیم» مطالعه کنید.

تفاوت خزه و گل سنگ در چیست؟

معمولاً خزه‌ها  با گلسنگ اشتباه گرفته می‌شوند. گلسنگ حاصل همزیستی نوعی کپک با جلبک‌ هستند اما خزه‌ها یک گیاهی جدا از گلسنگ هستند.

تولید مثل خزه‌ها چگونه است؟

خزه‌ها در فصل بهار تولید مثل می‌کنند. خزه‌ها به وسیله هاگ‌ها تولید مثل می‌کنند، هاگ‌هایی که درون کپوسل‌های بر روی شاخه‌های برگ‌دار وجود دارد. با رسیدن زمان مناسب برای پخش شدن هاگ‌ها، کپسول‌ها خشک می‌شوند و حلقه‌های دندانه داری که بین در پوش‌ و کپسول وجود دارد با خم شدن به پشت باعث آزاد شدن و بیرون ریختن هاگ‌ها می‌شود. 

 جوانه زدن در این هاگ ها زمانی شروع می شود که آن ها در مکانی با رطوبت و نمدار قرار گیرند. سپس از این جوانه ها گیاهان نخ مانندی ایجاد می شود که باز هم این گیاهان نخ مانند می توانند جوانه ایجاد کرده و با رشد و نمو، خزه های جدیدی را به وجود می آورند. برای منتقل کردن اسپرم بین خزه های نر و ماده، وجود قطره های باران روی آن ها لازم است. این قطره ها باعث آزاد شدن اسپرم در نوع نر می شود. با این کار کپسول های جدید روی گیاه جدید رشد می کند. خزه ها دارای تولید مثل جنسی می باشند.

تولید مثل غیرجنسی خزه‌ها، به روش رویشی است که در آن ساقه خزه‌ها با از بین رفتن و تکه شدن می‌توانند، گیاهان جدیدی را به وجود آورند. حتی یک گیاه می‌تواند از یکی از تکه‌های برگ خزه ایجاد شود.

ویدئو نحوه تولید مثل خزه‌ها

اهمیت خزه‌ها؟

از فایده های بسیاری که خزه ها در طبیعت دارند می توان به ذخیره کردن آب، از بین بردن دی اکسید کربن اتمسفر و تثبیت زمین را نام برد. همچنین این گیاهان می توانند محل زندگی بسیاری از بی مهرگان باشند و برای آن ها منابع غذایی محسوب شوند. زغال سنگ نارسی که از نوع اسفنگنوم این گیاه به دست می آید، برای تهیه سوخت کاربرد دارد. در عایق بندی خانه ها و بسته بندی مواد غذایی از این گیاه استفاده می شود.

کاربرد خزه‌ها

خزها علاوه بر خواص زیست محیطی‌ای مثل تولید اکسیژن و حفظ خاک دارند، حاوی خاصیت‌های دیگر در گذشته و حالا دارند. 

در گذشته مردم برای عایق‌بندی خانه‌ها در قطب برای عایق کردن چکمه‌ و دستکش‌ و پر کردن چانه‌ها در خانه‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در مواقعی هم به عنوان مرهم مورد استفاده قرار می‌گرفت. 

 اما بیشترین مورد مصرف خزه در حال حاضر برای زیبایی است. معمولا در تراریوم‌‌ها و دیوار‌های خزه‌ای که همه شان جهت زیبا سازی منازل و دفاتر به کار می‌روند ما خزه را به چشم می‌بینیم. گاهی اوقات این خزه‌ها تثبیت شده هستند و نیازی به آب و نور ندارند و در عین حال زیبایی طبیعی خود را نیز حفظ می‌کنند.

وجود خزه در محل کار یا خانه باعث تصفیه هوای موجود می‌شود و گزینه مناسبی برای استفاده هستند. 

برای اطلاعات بیشتر از دیوار سبز کلیک کنید

خزه تراریوم

خزه‌ها یک گیاه کاملا مناسب برای تراریوم‌ها هستند، چرا که تراریوم‌ها با رطوبت کافی خود شرایط مناسبی را برای خزه‌های ایجاد می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله‌ی ما با عنوان «همه چیز درباره تراریوم» را مطالعه کنید.

پرسش‌های پرتکرار درباره خز‌ ها

خزه چیست؟

خزه‌‌ ها گیاهانی غیرآوندی هستند و در مناطقی رشد می‌کند که سه عامل سایه، رطوبت و خنکی را داشته باشد.

معروف ترین خزه‌ ها؟

اسفگنوم‌ها (Sphagnopsida)، آندریاپسیدا (Andreaeopsida )، پلی تریکوپسیدا (Polytrichopsida )، بریوپسیدا (Bryopsida )

تولید مثل خزه‌ها چگونه است؟

خزه ها توسط هاگ پاشی تولید مثل می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *