خزه

همه چیز درباره طراحی داخلی کافه‌ها

بست‌ماس- bestmoss

کافه‌‌ها و رستوران‌ها از مکان‌های مورد علاقه مردم برای وقت گذرانی است. به همین دلیل در سال‌های اخیر ما شاهد گسترش کافه‌ها شدیم. گسترش کافه‌ها باعث شد تا بازار رقابتی در این زمینه شکل بگیرد و صاحبان کافه‌ها به این فکر افتادند که چه چیز‌هایی ممکن است باعث بهتر شدن بازار یک کافه شود؟! پاسخ‌های بسیاری درباره این قضیه مطرح شد، غذای خوب، طراحی داخلی خوب، فضای دوستانه، برخورد خوب با مشتری‌ها و غیره. 

ما در این مقاله قصد داریم تا درباره طراحی داخلی کافه‌ها چند ایده خوب به شما بدهیم. پس تا آخر مقاله همراه ما باشید.

در طراحی کافه چه چیز‌هایی را باید در نظر بگیریم؟

یکی از مهم‌ترین چیز‌هایی که باید در طراحی داخلی کافه‌ها در نظر بگیریم سبک مشتریان ماست. مثلا این که مشتری‌های ما فضای باز دوست‌دارند یا فضای بسته، کافه‌های کلاسیک را می‌پسندند یا کافه‌های مدرن، دوست دارند کافه‌ طراحی شلوغ داشته باشد یا آرامش بخش. با توجه به همه‌ی این‌ها شما می‌توانید طبق یک سبک خاص کافه خود را طراحی کنید. 

اما توجه کنید اگر قصد دارید مشتری‌ با سلیقه‌های مختلفی را هدف خود قرار دهید حتما باید در طراحی داخلی کافه خود و دکوراسیون آن از یک طراح داخلی حرفه‌ای مشورت بگیرید.

انواع دکوراسیون و طراحی داخلی کافه

اکثر مردم ترجیح می‌دهند تا جایی بروند که احساس خوبی داشته باشند. دقیقا یکی از اهداف کافه‌هاهم ایجاد حس خوب در مشتری‌هایش است. به همین دلیل طراحی داخلی کافه‌ها برای جلب توجه مشتری‌ها بسیار مهم است. شما با طراحی داخلی خاص خود می‌توانید مشتری‌های خود را تبدیل به مشتری‌های وفادار کنید. مشتری‌هایی که کافه شما را برای هر نوع وقت گذراندنی انتخاب کنند.  پس حتما سبک و تم کافه خود را با دقت انتخاب کنید. 

اگر نمی‌دانید چه طرح داخلی را برای کافه خود در نظر بگیرید یا اینکه چه مشتری‌هایی خواهید داشت ما به شما در این جا کمک خواهیم کرد. در دیزاین کافی شاپ می‌توانند از سبک‌های: 

 • صنعتی
 • مدرن
 • روستیک
 • مینیمال
 • سنتی
 • کلاسیک

کافه با طراحی صنعتی

در این نوع طراحی کافه‌ها معمولا از رنگ‌های خاکستری استفاده می‌شود یا اینکه با لوله‌های بیرونی فضا را به شکل کارخانه‌های عصر انقلاب صنعتی در می‌آورند که به نوبه‌ی خود بسیار جذاب است. در این نوع طراحی از نورهای زیادی استفاده نمی‌شود و فضا معمولا تاریک است.

کافه با طراحی مدرن

در کافه‌های مدرن تقارن اهمیت بسیار زیادی دارد، وجود کارهای هنری و یا نقاشی‌ها که با دقت و نظم در کنار هم چیده شده‌اند یا استفاده هوشمندانه از نور و تاریکی از ویژگی‌های کافه‌ با طراحی مدرن است. 

کافه با طراحی روستیک

کافه‌هایی که به سبک روستیک طراحی شده‌اند معمولا از ویژگی‌هایی قبیل آجر‌های شکسته، دیوار‌ها بدون گچ به همراه صندلی‌های چوبی یا صندلی‌هایی که رنگ‌های متنوعی دارند استفاده می‌شود. در این دسته از کافه‌ها نور اهمیت زیادی دارد و اکثرا چراغانی هستند. این سبک‌ از سبک‌ها پرطرفدار در کافه‌هاست.

کافه با طراحی مینیمال

کافه‌های مینیمال معمولا از جاهای کم بیشترین استفاده‌‌ها را می‌کنند. این کافه‌ها اگر در سبک‌های مدرن و صنعتی کار شوند بسیار جذاب و چشم‌گیر خواهند شد. 

استفاده از فضای سبز در کافه

یکی از مهم‌ترین نکته‌های مثبتی که محیط یک کافه می‌تواند داشته باشد فضای سبز همگام با محیط است. شما می‌توانید از روش‌هایی مثل گذاشتن گلدان‌های کوچک در طاقچه‌ها یا حتی گلدان‌های بزرگ گل، قرار دادن گل‌ها آویزان مثل خزه اسپانیایی، یا ساخت دیوار سبز استفاده کنید. اما یکی از جدیدترین روش‌های ایجاد فضای سبز در کافه‌ها ساخت دیوار خزه‌ای تثبیت شده است. این دیوار‌ها در هر سبک از طراحی کافه قابل اجرا هستند و زیبایی بسیاری را به کافه شما هدیه می‌دهند. 

استفاده دیوار خزه‌ای تثبیت شده در طراحی کافه

دیوار‌های خزه‌ای نسل جدید از طراحی داخلی هستند. دیوار‌های سبز با سرعت بسیار زیاد درحال ترند شدن می‌باشند و کافه‌ها، دفتر‌ها و حتی اداره‌هاهم درحال استفاده از این نوع طراحی خیره‌کننده می‌باشند.
دیوارسبز‌های خزه‌ای معمولا تثبیت شده هستند و نیاز به نگهداری خاصی ندارند. دیوار‌های خزه‌ای فقط جلوه نمایی نمی‌کنند؛ دیوار خزه‌ای یک هنر است که انسان را به ذات طبیعی خودش نزدیک می‌کند و باعث آرامش روح و روان او در گیردار شهرنشینی امروز می‌شوند.
دیوارهای سبز در هر نوع از دیزاین کافه کاربرد دارند و محدودیتی در اجرا ندارند. اگر طراح داخلی هستید حتما پیشنهاد می‌کنیم تا از این نوع طراحی در کارهای خود امتحان کنید.

ویژگی‌های دیوار‌های خزه‌ای تثبیت شده

اگر درباره دیوار‌های خزه‌ای شنیده باشید، مطمئنا برای شما سوال می‌شود که چه چیزی باعث خاص شدن دیوار‌های خزه‌ای می‌شود؟!
دیوار‌های خزه‌ای ویژگی‌های زیادی دارند که در زیر به آ‌نها اشاره می‌کنیم:

 • عدم نیاز به نگهداری 
 • عدم نیاز به آبیاری
 • عدم نیاز به نور ( این ویژگی دیوار خزه‌ای را برای کافه‌هایی که نور کمی دارند بسیار مناسب می‌کند)
 • نیاز نداشتن به خاک و کود ( این ویژگی دیوار‌های خزه‌ای باعث جذب نشدن و دور ماندن حشرات می‌شود)
 • کاهش دهنده آلودگی صوتی تا ۳۵ ٪ درصد. 
 • تصفیه کننده هوا (با توجه با اینکه در اکثر کافه‌ها سیگار و دخانیات استعمال می‌شود دیوار‌های خزه‌ای می‌توانند گزینه مناسبی برای حل این مشکل باشند)
 • قابل نصب روی هر سطحی مطابق باب میل طراح داخلی مربوطه (سقف، دیوار و …)

چند ایده برای ساخت دیوار سبز در کافه‌ها

در بالا انواع کافه‌ها را برای شما معرفی کردیم. اما ایده برای ساخت دیوار سبز در کافه‌‌های‌تان نشان ندادیم.
در عکس‌های زیر شما چند نمونه از به کاربردن دیوار سبز در کافه‌ها را تماشا خواهید کرد. همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله  «چگونه دیوار سبز خود را انتخاب کنیم؟» بهتر تصمیم  بگیرید.

کاربرد دیوار خزه‌ای در کافه با طراحی روستیک

پروژه کافه ویستک که توسط تیم بست‌ماس انجام شده است، یک  نمونه‌های فوق‌العاده برای دیگر کافه‌ها می‌تواند باشد. در این کافه از طراحی مدرن و روستیک باهم استفاده شده است. 
دیوار خزه‌ای این کافه با هوشمندی و ظرافت خاصی نصب شده است. نصب دیوار خزه‌ای در بین رگه‌‌های آجر نما باعث شده تا فضای روستیک این کافه خودش را نشان دهد و همچنین نور کم و استفاده هوشمندانه از نور در این کافه فضای مدرن را نیز در خودش جای داده‌ است

کاربرد دیوار خزه‌ای در کافه با طراحی مدرن

فضای مدرن کافه‌ها عموما خشک هستند مگر اینکه از کمی فضای سبز در طراحی داخلی آن‌ها استفاده شود. همانطور که می‌بینید یکی از بهترین نوع فضای سبز برای کافه‌ها استفاده از دیوار‌های خزه‌ای می‌باشد.
برای کافه‌های مینیمال که فضای زیادی ندارند، می‌توانند روی سقف کافه‌شان از دیوار‌های خزه‌ای استفاده کنند، که طراحی خاصی در بین کافه‌ها خواهد بود. 

کاربرد دیوار خزه‌ای در کافه با طراحی کلاسیک

همانطور که گفته شده، دیوارهای خزه‌ای در هر نوع کافه‌ای قابل اجرا هستند. کافه‌هایی که طراحی کلاسیک دارند با ساخت تابلو‌های کوچک دیوار خز‌ه‌ای یا خزه‌ای کردن یک بخش بزرگ از دیوار می‌توانند به جذابیت کافه‌‌هایشان کمک بسیار کند.

پرسش‌های پرتکرار درباره طراحی داخلی کافه

✔ وجود دیوار سبز چه تاثیر در کافه دارد؟ 
عدم نیاز به نگهداری، عدم نیاز به آبیاری، عدم نیاز به نور ( این ویژگی دیوار خزه‌ای را برای کافه‌هایی که نور کمی دارند بسیار مناسب می‌کند)، کاهش دهنده آلودگی صوتی تا ۳۵ ٪ درصد، تصفیه کننده هوا (با توجه با اینکه در اکثر کافه‌ها سیگار و دخانیات استعمال می‌شود دیوار‌های خزه‌ای می‌توانند گزینه مناسبی برای حل این مشکل باشند) و غیره

✔ فضای سبز در کافه‌ها چه تاثیری دارد؟ 
وجود فضای سبز در کافه‌ها باعث آرامش گرفتن مشتری‌های شما می‌شود و همچنین به تصفیه هوا و بهبود زیباسازی محیط کمک می‌کند.

✔ در طراحی داخلی کافه‌ها از چه نوع گل و گیاهی استفاده می‌کنند؟ 
گونه گیاه مهم نیست، اما بهتر است از گیاهان تثبیت شده استفاده کنید چرا که نیاز به نگهداری ندارند 

✔ چه سبک‌هایی از طراحی در طراحی داخلی کافه وجود دارد؟
سبک‌های مینیمال، صنعتی، روستیک، مدرن، سنتی، کلاسیک و غیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *