خزه

دیوار سبز یا دیوار خزه‌ای

دیوار سبز خزه ای wall mos- bestmoss.com

آیا تا به حال کلماتی چون ماس وال، دیوار سبز، دیوار خز‌ه‌ای یا دیوار سبز خزه‌ای را شنیده‌اید؟ اگر این مقاله را تا انتها بخوانید با تمامی این مفاهیم آشنا می‌شوید و همچنین در می‌یابید که چرا باید نگاهی نو به آن داشته باشیم.

ماس‌ وال (دیوار سبز خزه‌ ای) چیست؟

ماس وال (moss wall) در لغت دیوار خزه‌ای معنی می‌شود و در اصطلاح به هرگونه دیوار ساخته شه از خزه چه تثبیت شده و چه تثبیت نشده اطلاق می‌شود.

به طور کلی ماس‌وال یا دیوار خزه‌ای نوعی چینش با متریال طبیعی است که روی دیوار قرار می‌گیرد و با خزه‌های حفظ شده یا زنده یا ترکیبی از هر دو تزئین می‌شود. اگر در اتاقی از خانه‌ی خود یک دیوار خالی دارید، ساختن دیوار خزه‌ای یک تجربه‌ی آسان و مفید است که منجر به ایجاد یک پس زمینه‌ی زیبا می‌گردد که تا سالیان سال دوام دارد.

چرا دیوار سبز خزه ای؟

تحقیقات اساسی نشان می دهد که مناظر طبیعی یکی از آن دسته اماکنی است که به طور مستقیم می تواند بر سلامتی جسم و روح انسان تاثیر بگذارد. که البته زندگی شهرنشینی و به خصوص آپارتمان نشینی شکاف بزرگی بین ما و طبیعت ایجاد کرده و تاثیر منفی آن را هم در جسم و هم در روح و روان خود شاهد هستیم.

برای درک بهتر این مسئله کافیست نگاهی به شکل و شیوه زندگی افراد در شهر، مناطق صنعتی و بایر بیاندازیم و فقدان طبیعت را در جسم و روح افراد ساکن در این نواحی با افراد ساکن در روستاهای سرسبز مقایسه کنیم.

بست ماس - دیوار سبز طبیعی
دیوار خزه ای

تاثیر فضای سبز در جسم و روح

همه می دانیم که گیاهان منبع بسیار خوبی برای تولید اکسیژن می باشند.  گیاهان اکسیژن کافی در هوا تولید کرده و باعث میشوند ریه هایتان هوای تازه تنفس کند. همین بهبود در تنفس بر عملکرد قلب و مغز شما نیز تاثیر می گذارد. گردش خونتان بهبود یافته و هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب احساس نشاط و سرزندگی کامل خواهید داشت. در واقع این خاصیت فضای سبز و طبیعت است که به روحتان آرامش می بخشد و غم و غصه و کسالت کمتر به سراغتان می آیند.

با این حساب نمی توان نقش مهم طبیعت را در بهبود زندگی نادیده گرفت. اما همه شرایط زندگی در روستا های سرسبز و نگهداری از گیاهان را در اطراف محل زندگی خود ندارند.

علم امروز با روشهایی به ما آموزش می دهد تا بخش هایی از طبیعت را به خانه ،محیط کار ،باشگاه ،رستوران و به طور کلی هر محیطی که با آن در ارتباط هستیم بیاوریم و از نتایج آن بهره مند شویم.

در زیر میخواهیم درباره یکی از این راهکارهای استفاده از طبیعت، یعنی دیوار سبز و دیوار خزه ای صحبت کنیم. مزایا و معایب هر کدام را برایتان توضیح دهیم.

چگونه دیوار سبز خود را انتخاب کنید

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز یا باغ عمودی دیواری است که تمام یا بخشی از آن دارای پوشش گیاهی طبیعی و زنده و به طور معمول نیازمند سیستم آبرسانی داخلی برای آبیاری مداوم می باشد تا گیاهان زنده و زیبا به نظر برسند. روش های مختلفی برای پیاده سازی این دیوارها وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

مزایای دیوار سبز

تصفیه هوا از طریق تولید اکسیژن، حس سرسبزی و طراوت، افزایش رطوبت در محیط‌های خشک، کاهش و تعدیل دما، ایجاد فضای مطبوع زیبایی بصری و چشم نوازی

 

اگر می‌خواهید هزینه دیوار سبز را بدانید کلیک کنید 

معایب دیوار سبز

دیوارهای سبز نیازمند زیرسازی های خاص خود متشکل از قاب و گلدان ها، کانال آبیاری، سیستم نوردهی و سیستم آبیاری برای گیاهانی هستند که نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. 

متاسفانه مراقبت و نگهداری از آنها در اندازه های بزرگ همانند نگهداری از یک باغ بسیار زمانبر و شامل هزینه های سنگین می باشد. چرا که نگهداری از گیاهان نیازمند کوددهی، هرس، نور مناسب و ….  است. علاوه بر این هنگام سفر های طولانی داشتن یک سیستم آبیاری منظم ( بصورت دستی) غیر ممکن است. 

تنها با یکبار خشکی طولانی مدت گیاهان، شاهد از بین رفتن آنها خواهیم بود. با کمی سهل انگاری یا مراقبت های نامناسب ممکن است برای همیشه گیاهان خود را از دست بدهید.

اجزا و ترکیبات دیوار خز‌ه‌ای (ماس‌وال) چیست؟

دیوار خزه ای یا همان ماس وال (moss wall) از خزه و گیاهان تثبیت شده ایجاد شده که کاملاً بدون نیاز به نگهداری و مراقبت است. خزه و گیاهان تثبیت شده در واقع همان خزه و گیاهان موجود در طبیعت هستند که طی فرآیندی خاص و فرموله شده ظاهر آنها تا سال ها حفظ می ماند. شرایط نگهداری و مراقبت از این خزه و گیاهان از روز یکم تا چندین سال یکسان خواهد بود. و مقداری این نگهداری واقعا صفر است. یعنی شما برای زنده نگه داشتن آنها نیازی به نور، آبیاری، خاک، هرس و …. نخواهید داشت. 

دیوارهای خزه‌ای می‌توانند از یک یا چند نوع خزه از جمله خزه‌های ورقه‌ای، گوزن شمالی و ... که در ترکیب با عناصر دیگر ساخته و پرداخته می‌شوند. 

مزایا و معایب دیوار خزه

وجود دیوارهای خزه ای تثبیت شده به شما این امکان را می دهد که از طراوت ، تازگی و زیبایی گیاهان طبیعی لذت ببرید بدون اینکه نگران نگهداری و پرداخت هزینه های زیاد مراقبت از آنها باشید.

دیوار خزه ای (ماس‌وال) یک سیستم نوآورانه برای ایجاد فضاهای سبز در محیط های داخلی ساختمان (آفیس، خانه، رستوران ها، هتل ها، کافی شاپ ها، باشگاه های ورزشی و …) است که نیاز به هیچ گونه نگهداری ندارد. این سیستم به گونه ای طراحی شده که در کمترین زمان و همچنین اشغال کمترین فضا می تواند یک دیوار سبز طبیعی را ایجاد کند.

تفاوت خزه تثبیت شده و خزه مصنوعی

شاید فکر کنید خزه های تثبیت شده همان خزه های مصنوعی است، اما در واقعیت چنین نیست. خزه های مصنوعی کاملاً از عناصر انسانی ساخته شده و به هیچ وجه طبیعی نیستند. در حالی که خزه های تثبیت شده کاملا طبیعی و حتی هنوز زنده هستند که فقط طی مراحلی با حفظ خاصیت طبیعی خود، گویا به خواب رفته اند و به مراقبت هایی که گیاهان طبیعی نیاز دارند، احتیاج ندارند.

ویژگی های دیوار خزه ای

دیوار خزه ای دارای ویژگی های منحصر به فردی است. مهم ترین آنها این است که به هیچ گونه مراقبت و نگهداری و یا سرویس (آب، خاک، نور، کود دهی، هرس و …) نیازی ندارد. از دیگر ویژگی های دیوارهای خزه ای عایق صوتی بودن آنها تا 35% می باشد. همچنین باعث تصفیه هوا و کاهش آلودگی و ذرات معلق در هوا می شود که می تواند فضای مطبوع تری را برای شما ایجاد کند. انعطاف پذیری دیوارهای خزه ای  به شما این امکان را می دهد که هر گونه طرحی را ( لوگو یا تصویر) در هر اندازه ای ( از چند سانتیمتر تا چند ده متر) به راحتی پیاده سازی و اجرا کنید. این امر پنجره ی جدیدی در دنیای طراحی فضای سبز داخلی باز کرده است و به طراحان و معماران خلاق این امکان را داده تا با انعطاف هرچه بیشتر طرح و ایده های خود را پیاده سازی و اجرا کنند.

بست ماس - خزه تثبیت شده

دیوارهای خزه ای چطور نصب می شوند؟

شما برای نصب ماس وال به هیچ گونه زیرسازی نیاز نخواهید داشت. می توانید این محصولات را با چسب های حرارتی ( چسب تفنگی) و چسب های خمیری پارکت به راحتی بر روی هر سطحی از جمله فلزات، شیشه، پلاستیک، بتن، گچ دیوار، چوب و … نصب کنید. شما همچنین می توانید دیوار های خزه ای را به صورت کاملا برعکس (روی سقف) و همچنین به صورت لوستر اجرا کنید. شما میتوانید این محصولات را در یک قاب به صورت تابلو روی دیوار قرار دهید.

 سرعت اجرای دیوارهای خزه ای تثبیت شده بسیار بالاست. به حدی که شما می توانید در یک روز بیش از 10 متر مربع را اجرا کنید.

مراقبت های دیوار خزه ای

ماس وال از خزه و گیاهان 100% طبیعی تولید می شود. این گیاهان پس از برداشت از منابع پایدار طی فرآیندی خاص تثبیت و سپس آماده نصب بر روی انواع سطوح می شوند. محصولات تثبیت شده به دلیل ساختار مولکولی ویژه  به رطوبت نسبی 40-50% (رطوبت نسبی مناسب برای انسان) نیاز دارند. همچنین باید از تابش مستقیم خورشید دور بمانند. این دو تنها معایب دیوارهای خزه ای به شمار میروند. گرچه این موارد بسادگی قابل کنترل می باشند. 

رنگ دیوارهای خزه ای

از آنجایی که اکثر گیاهان در طبیعت به رنگ های مختلف سبز دیده می شوند، اکثر محصولات تثبیت شده نیز در همین رنگ ها به بازار عرضه می شوند. این رنگ ها شامل سبز تیره، سبز جنگلی، سبز لیمویی و … می باشد. البته این محصولات به صورت سفارشی در انواع رنگ های دیگر نیز قابل تولید می باشند. 

پیشنهاد ما برای هرچه طبیعی تر بودن دیوار سبز شما استفاده از پالت های رنگ سبز می باشد.

نحوه‌‌ی ساخت دیوار سبز و دیوار خزه‌ای

هیچ محدودیت مکانی برای نصب دیوار خزه‌ای وجود ندارد. البته به این شرط که:

 • در معرض مستقیم نور خورشید نباشد
 • دارای رطوبت حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد.
 • در معرض دستگاه تهویه و گرمایش نباشد.
 • در معرض آب و باران قرار نگیرد.

ماس وال (moss wall) در لغت دیوار خزه‌ای معنی می‌شود و در اصطلاح به هرگونه دیوار ساخته شه از خزه چه تثبیت شده و چه تثبیت نشده می‌گویند.

تصفیه هوا از طریق تولید اکسیژن، حس سرسبزی و طراوت، افزایش رطوبت در محیط‌های خشک، کاهش و تعدیل دما، ایجاد فضای مطبوع زیبایی بصری و چشم نوازی

به طور کلی ماس‌ وال یا دیوار خزه‌ای نوعی چینش با متریال طبیعی است که روی دیوار قرار می‌گیرد و با خزه‌های حفظ شده یا زنده یا ترکیبی از هر دو تزئین می‌شود. دیوارهای خزه‌ای می‌توانند از یک یا چند نوع خزه از جمله خزه‌های ورقه‌ای، گوزن شمالی و … که در ترکیب با عناصر دیگر ساخته و پرداخته می‌شوند. 

دیوار خزه ای دارای ویژگی های منحصر به فردی است. مهم ترین آنها این است که به هیچ گونه مراقبت و نگهداری و یا سرویس (آب، خاک، نور، کود دهی، هرس و …) نیازی ندارد.  تری را برای شما ایجاد کند.

شما برای نصب ماس وال به هیچ گونه زیرسازی نیاز نخواهید داشت. می توانید این محصولات را با چسب های حرارتی ( چسب تفنگی) و چسب های خمیری پارکت به راحتی بر روی هر سطحی از جمله فلزات، شیشه، پلاستیک، بتن، گچ دیوار، چوب و … نصب کنید. همچنین می‌توانید دیوار های خزه ای را به صورت کاملا برعکس (روی سقف) و همچنین به صورت لوستر آویزان کنید. همچنین می‌توانید این محصولات را در یک قاب به صورت تابلو روی دیوار قرار دهید.

به طور کلی اگر فرآیند تثبیت خزه به تازگی انجام شده باشد، ممکن است از ماس وال بویی همچون بوی خاک و چوب به مشام برسد که چندان هم بوی ناخوشایند و تندی نیست. با این حال پس از کذشت مدت زمانی معین، از میزان این بو کاسته می‌شود.  

بوی نامطبوع مواد شیمیایی مورد استفاده برای تثبیت خزه موجب می‌شود حشرات از این محیط‌ها دور بمانند. از طرفی فضا برای پنهان شدن در محیط خزه‌ای برای حشرات وجود ندارد. تراکم بالای خزه هم از دیگر عواملی است که موجب می‌شود این نوع محیط‌ها پناهگاه مناسبی برای حشرات موذی نباشند.

خیر، دیوارهای خزه‌ای نسبت به اندازه‌ی خود بسیار سبک‌وزن هستند به خصوص در مقایسه با دیوارهای زنده. علاوه بر این از آنجا که نیاز به آبیاری ندارند لازم نیست وزن اضافی ناشی از آب را تحمل کنند.

خیر، دیوارهای خزه‌ای محدود به استفاده تجاری نیستند. به دلیل انطاف‌پذیری، سهولت نصب و نگهداری و هزینه کمتر در هر خانه و کسب‌وکاری می‌توان آن را جای داد

دیوار سبز را از کجا بخریم؟!

تیم بست ماس با سابقه پنچ ساله در تولید و توزیع انواع خزه و گیاهان مخصوص محیط های مرطوب، به عنوان تنها برند موفق در این عرصه شناخته شده است. اکنون خرسندیم که با تیم قوی علمی بست ماس و کمک گرفتن از برند های معتبر صنعت ماس وال مانند verdeprofilo   و  phocealys  موفق به تولید انواع خزه و گیاه تثبیت شده برای اولین بار در خاورمیانه شده ایم. محصولات تثبیت شده و انواع پنل های دیوار خزه ای با بهترین قیمت و همچنین کیفیت بسیار بالا در فروشگاه انلاین ما موجود می باشد. ما این افتخار را داشته ایم که ضمن فعالیت به عنوان اولین وب سایت تخصصی فروش خزه در ایران با حمایت و لطف شما موفق به اخذ نماد اعتماد دو ستاره و همچنین لوگوی ساماندهی شویم. تا گامی دیگر در راستای جلب اعتماد هرچه بیشتر شما برداشته باشیم.

41 نظر در “دیوار سبز یا دیوار خزه‌ای

 1. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یکم خزه از جنگل آوردم و قیم درست کردم باهاشون برای گل‌هام. اما الان هر موقع بهشون آب میپاشم بوی زهم میده. میتونید کمکم کنید چجوری بوی زهم از بین ببرم؟

 2. مصطفی گفت:

  این خزه ها جون میدن برا دیوار خزه ای
  برا پلاداریوم و هم بنظرم جواب بده چون تثبیت شده است فقط نمیدونم عمرشون چقدره؟

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   سلام.
   دیوارهای خزه ای عمر نسبی 5تا 10 سال دارند. این مقدار بسته کیفیت و نوع مواد فرمولاسیون متفاوت می باشد.

 3. Sara گفت:

  دیوار خره ای رو برای خونه و محل کار همتون پیشنهاد میکنم?واقعا زیباست

 4. فاطمه گفت:

  دیوار خزه ای محیط جنگل رو وارد خونه ما میکند?

 5. زمین زنده گفت:

  این دیوارهای سبز زنده بسیار گزینه خوبی هستند برای محل کار و منزل هست باعث میشه روحیه آدم تازه بشه

 6. M.r گفت:

  خزه تثبیت شده عالی هست

 7. Mostafa گفت:

  با سلام این خزه تثبیت هیچ وجه بوی بد نداره و فقط بوی طبیعی خود خزه که همان بوی جنگل است را می دهد . واقعا زیباست?? این دیوارهای سبز

 8. هوای سالم گفت:

  سلام به دوستان حرفه ای بست موس،خیلی اطلاعات جامع و خوبی بود درباره ی دیوار سبز

 9. Habib گفت:

  دیوارهای خزه ای خیلی زیبا هستند ولی باید اجرای اونها رو آدمهای باتجربه انجام بدند وگرنه مشکلات عدیده مثل ریزش و زرد شدن و … پیدا میکنند

 10. جنگل زنده گفت:

  مطالب بسیار مفیدی بود برای دیوارهای خزه ای تثبیت شده

 11. نیره گفت:

  تنوع رنگ خزه و گیاهان تثبیت شده این امکان رو میده که بتونیم با خلاقیت خودمون و اون چیزی که مد نظرمون هست دیوار خزه ای منحصر به فرد خودمون رو درست کنیم و بک کار خاص و زیبایی رو به وجود بیاریم که ماندگاری بالایی داره و نیاز به نگهداری و آبیاری نداره

 12. مصطفی رستمی اصل گفت:

  سلام
  ممنون خیلی اطلاعات دقیق و جامعی بود دیوار خزه ای رو خوب توضیح دادین و خزه های تثبیت شده واقعا عالی هست

 13. فرشته احمدی گفت:

  استفاده از خزه به عنوان دیوار سبز می تونه محیط رو خیلی جذاب کنه و حس شادابی و طراوت القا کنه

  1. مجید خلیل زاده گفت:

   دورد لطفا میتونید آدرس و شماره شرکت برام ارسال کنید 09111160141

   1. bestadmin گفت:

    سلام،همکاران با شما تماس میگیرند

 14. نوروزی گفت:

  بسیار کامل و جامع توضیح دادید،ممنون از اینکه تجربیات خودتونو در اختیار علاقمندان میذارید…خسته نباشید میگم به مجموعه خوب بست موس،موفق باشید…

 15. لاوی گفت:

  بسیار زیبا
  لطفا در مورد نور و پاک کردن گردو غبار از خزه های تثبیت شهد نیز مقاله ارایه نمایید

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   سلام.
   خزه های تثبیت شده هیچ نیازی به نور خاصی ندارند و نورهای استفاده شده در پروژه ها صرفا جهت نورپردازی برای زیبایی کار هستن.
   برخی محصولات تثبیت شده دارای خاصیت آنتی استاتیک هستند و غبار محیط خیلی جذب خزه ها نمیشه. البته شما میتونید براحتی هر ساله با فشار باد ( دستگاه باد یا باد سشوار) خیلی راحت عملیات گردگیری رو انجام بدید.
   توجه داشته باشید خزه های تثبیت شده مخصوص محیط های داخلی هستن و در این محیط ها گرد و غبار کمی وجود داره.

 16. مسعود موصلی گفت:

  من جزو مشتریان شما هستم و همیشه از کیفیت کارهای خریداری شده چه گیاهان تثبیت شده و چه خزه های تثبیت شده کمال رضایت را داشته ام.

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   ممنونیم از اعتماد شما در خرید از فروشگاه بست ماس

 17. عبداللهی گفت:

  سلام
  استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی از هر نوع موجب حیات بخشی و انرژی زایی در محیط کار یا منزل می شود و در این میان دیوار خزه ای یا دیوار سبز جایگاه ویژه ای دارد با اینحال همانگونه که در خود مقاله نیز اشاره شده راه اندازی و نگهداری چنین سیستمی علاوه بر اینکه مستلزم هزینه های گزاف است نیاز زمانی بالایی نیز برای رسیدگی و نگهداری بهینه و ایده‌آل می طلبد اما تصور محیطی سبز و بانشاط مملو از گیاهان دوزیستی مانند خزه ها و سرخس ها بسیار هیجان انگیز و جذاب است

 18. فرناز کتیرایی گفت:

  سلام .ایده ی دیوار خزه ای خیلی جالب .بهترین ها براتون آرزو مندم .موفق باشید

 19. Hadi گفت:

  ممنون از سایت خوبتون ???? توضیحات در مورد دیوارهای سبز خیلی کامل و مفید یود

 20. فرشاد گفت:

  امیدوارم مردم با شما و کار جذابتون بیشتر اشنا بشن، این نوع از دیوارهای سبز قطعا به زودی طرفداران زیادی خواهد داشت

 21. فرشاد گفت:

  واقعا کارتون عالیه تبریک میگم بهتون، کاملترین مطلبی بود که در مورد دیوارهای سبز به ویزه دیوارهای خزه ای و تثبیت شده دیدم

 22. داریوش گفت:

  عالی بود به نظر من دیوار خزه ای از تثبیت شده که برام هزینه مهمتره خیلی بهتره و برای من که خیلی گل و گیاه رو دوست دارم دستکاری کنم که رفتارشونو بفهمم خیلی یشتر کارایی داره ✌️✌️✌️✌️

  1. فرناز کتیرایی گفت:

   با سلام و وقت بخیر خدمت شما.ایده دیوار خزه ای بسیار جالب و جدید بهترین را براتون آرزو میکنم

 23. بهنام منتظری گفت:

  سلام
  مرسی از مقاله خیلی خوب و کاملتون، ابهامات و تفاوت های دیوار سبز و دیوار خزه ای رو خوب توضیح دادین.
  ایکاش یکم مشاوره جهت خرید هم میدادین. مثلا برای چه مکان هایی از کدوم مدل استفاده کنیم. یا کدوما بهصرفه تره.
  ولی ممنون از سایت خوبتون

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   سلام. وسعت و تنوع استفاده از این متریال ها بسیار زیاده و شما تقریبا هیچ محدودیتی در استفاده از انواع خزه ها ندارید. در مورد قیمتها هم کیتونید در مقاله راهنمای خرید دیوار خزه ای کمی مطالعه کنید تا اطلاعات کامل تری راجب محصولات تثبیت شده داشته باشید.

  2. مصطفی رستمی گفت:

   سلام
   مرسی از مقاله خیلی خوب و کاملتون، و تفاوت های دیوار سبز و دیوار خزه ای رو خوب توضیح دادین

 24. بهنام گفت:

  به نظر خیلی ایده ی خوبیه.

  انگار طبیعت رو آوردی تو خونه.

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   بله. در واقع هم همینطوره چون همه محصولات ما 100 درصد طبیعی هستن

  2. سید محمد صدری گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   آفرین به این همه هنر ، زوق و سلیقه
   فقط چند تا سوال:
   ۱.باعث حساسیت و آلرژی بین بچه ها نمیشه؟
   ۲.روی همه سطوح قابل کار هست مثل گچ ، رنگ پلاستیک و پوشش های سلولوزی؟
   ۳.رطوبت به وجود آمده به چه روشی از بین نمیره؟
   ۴.در برابر گرما با توجه به اجرا درون ساختمان و استفاده از لوازم گرمایشی چه واکنشی دارد؟
   باز هم خسته نباشید به خاطر این همه نو آوری و زیبایی

   1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

    سلام.
    متریال فوق با جذب آلودگی و گرد و غبار ضد آلرژی نیز بحساب میاید و هیچگونه حساسیتی ایجاد نخواهد کرد.
    روی هر سطحی با هر جنسی قابل نصب است.
    فرمولاسیون تثبیت محصولات جز سکرت های کار ما هست و توضیحات بیشتری در این زمینه نمیتوانیم به شما بدهیم.
    اگر در فاصله چند ده سانتیمتری وسایل گرمایشی و رطوبت ساز نصب شود، هیچ مشکلی پیش نخواهد امد.
    برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناس فروش
    مربوطه تماس بگیرید.

 25. کژال گفت:

  سلام.
  من به خاطر تأسیس این کارگاه تولیدی به شما تبریک می گم.
  به نظر من ، تو این روزا که زندگی مدرن و ماشینی ما رو از نعمت آرامش طبیعت جدا کرده است ، پناه بردن به این نوع متریال برای دکوراسیون محیط زندگی مهم و ضروریه.
  امیدوارم افراد خوش سلیقه ای مثل شما بتونن به ماها برای رسیدن به رویاهای سبزمون کمک بیشتری کنند.

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   ممنونیم از شما بابت حمایت هاتون

  2. نیره گفت:

   دیوار سبز خزه توسط خزه تثبیت شده خیلی زیباست و هم نیاز مراقبت کمی داره هم محیط رو زیبا میکنه هم موجب شادابی و زیبایی خاصی به محیط میده

 26. Bernard گفت:

  dear sir.
  I congratulate you for establishing this production workshop.
  In my opinion, in these days when modern and machine life has separated us from the blessings of nature, taking refuge in this type of material is important and necessary for the decoration of the living environment.
  I hope people like you can help more people achieve their green memories and dreams.

 27. فرزاد جوزائی گفت:

  بسیار عالی و جذاب و خاص همینکه شهامت و صداقت اش رو داشتید و از معایب کارت اون در سایتتون ب میزان قابل توجهی گفتید نشون دهنده حرفه ای بودن و مسوولیت پذیری فروش اتون رو داره موفق باشید

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *