خزه

همه چیز در مورد دیوار سبز

دیوارهای سبز که به عنوان دیوارهای گیاهی، دیوارهای زنده یا نیز باغ‌های عمودی شناخته می‌شوند؛ در سال‌های اخیر به روند جدید رو به رشد محیط‌های ساخته شده تبدیل شده‌اند. گنجاندن طبیعت زنده در محیط‌های شهری نه تنها جذاب‌تر به نظر می‌رسد، بلکه مزایا و اهداف دیگری نیز دارد.
چه در داخل خانه یا خارج از منزل، چه به صورت مستقل و چه به صورت دیواری، تقریباً برای هر شرایطی یک دیوار سبز مناسب وجود دارد. اما دیوارهای سبز دقیقاً چگونه ساخته می‌شوند و چگونه می‌توان بین انواع مختلف دیوار سبز تفاوت قائل شد؟

دیوار سبز چیست؟ 

دیوارهای سبز، سازه‌های عمودی هستند که انواع مختلفی از گیاهان یا سبزی‌های دیگر به آنها متصل شده است. سبزه‌ها اغلب در محیط رشد متشکل از خاک، سنگ یا آب کاشته می‌شوند. از آنجایی که دیوارها دارای گیاهان زنده هستند، معمولاً دارای سیستم های آبیاری داخلی نیز هستند.
دیوارهای سبز با گیاهان بالا رونده متفاوت هستند،  گیاهانی که اغلب در هنگام بالا رفتن از دیوارهای بیرونی ساختمان‌ها و استفاده از آنها به عنوان تکیه گاه سازه دیده می‌شوند. در دیوارهای سبز، محیط رشد روی سطح یا ساختار دیوار است، در حالی که گیاهان بالا رونده ریشه در زمین دارند. علاوه بر این، بالا رونده‌ها می‌تواند زمان زیادی طول بکشد تا به اندازه کافی رشد کند تا کل دیوار را بپوشاند، در حالی که دیوارهای سبز ممکن است از قبل رشد کرده باشند.

دیوار سبز هوشمند چگونه است؟ 

دیوارهای سبز هوشمند و فعال  اغلب شبیه به دیوارهای سبز معمولی به نظر می‌رسند، اما به  دلیل استفاده از هوش مصنوعی و فناوری، اهداف بیشتری دارند. ویژگی‌های یک دیوار زنده هوشمند را می توان خودکار و نظارتگر کرد و جلوه‌ها را افزایش داد.
علاوه بر مزایای بصری و بیوفیلیک همه دیوارهای سبز، دیوارهای سبز هوشمند و فعال می توانند به لطف ترکیبی از گردش هوای پیشرفته، محیط رشد تخصصی و فناوری، تصفیه و رطوبت طبیعی هوا را داشته باشند.

کارکردها و مزایای آن چیست؟

داشتن دیوارهای سبزی که فضا را زنده می‌کند مزایای زیادی می‌تواند داشته باشد. اول از همه، نمی‌توان مزایای بصری دیوار زنده را نادیده گرفت. قطعا چشم نوازی می‌تواند تأثیر زیادی در تزئین یک محیط شهری ساخته شده از بتن و آجر بگذارد، بنابراین جایگزین‌هایی برای کشاورزی شهری، باغبانی و دکوراسیون داخلی ارائه می‌کنند.

دیوار سبز

خاصیت دیوار سبز برای شهروندان

دیوارهای سبز زنده می‌توانند ما را شادتر و سازگارتر با محیط کنند، چرا که گیاهان این چنینی، نیاز ذاتی ما را به بودن در اطراف طبیعت تا حدی رفع می‌کنند. آوردن عناصر طبیعی به مکان‌هایی که عموماً طبیعت در آن دیده نمی‌شود، خلق و خوی ما را بالا می‌برد و ما را هوشیارتر و شاداب‌تر می‌کند. این مفهوم به عنوان بیوفیلی نیز شناخته می‌شود.
مطالعات همچنین نشان داده اند که طبیعت می‌تواند رفتارهای منفی مانند پرخاشگری و اضطراب را کاهش دهد. علاوه بر این، ارتباط با طبیعت برای کاهش استرس و بهبود خستگی ذهنی یافت شده است. این به دلیل واکنش خودکار بدن ما به دیدن و قرار گرفتن در اطراف عناصر طبیعی است.
همانطور که مسائل مربوط به آلودگی و کیفیت هوا بهتر درک شده و راه حل این معضل شناخته شده است، اثرات گیاهان بر کیفیت هوا نیز مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. اثر تصفیه هوای گیاهان از طریق میکروب‌های ریشه گیاهان حاصل میشود که می‌توانند از مواد شیمیایی به عنوان مواد مغذی استفاده کنند. علاوه بر تاثیرات مستقیم بر سلامت، بهبود کیفیت هوا برای ارتقای هوشیاری و توانایی‌های شناختی افراد ثابت شده است.
با این حال، دیوارهای سبز غیرفعال معمولی (یا گیاهان به تنهایی) به اندازه کافی هوا را تصفیه نمی‌کنند تا تفاوت قابل توجهی ایجاد شود. دیوارهای سبز هوشمند و فعال با گردش هوای فعال به این امر دست می‌‌یابند، زیرا دیوار، گیاهان و فناوری پشتیبان همگی برای این منظور طراحی شده اند.
آگاهی از نقشی که اطراف ما در سلامتی و رفاه ما ایفا می‌کند منجر به انتظارات جدید نسبت به محیط ساخته شده خواهد شد و عنصر کلیدی در بازسازی موفقیت آمیز مکان‌هایی است که ما در آن زیست می‌کنیم.

چه نوع دیوارهای سبز وجود دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع دیوارهای سبز وجود دارد. بین استفاده از دیوار سبز در فضاهای داخلی و خارجی، اندازه‌ها و مدل‌ها و موارد بسیار دیگر، متفاوت است. علاوه بر این، طراحی و تولید انواع دیوارهای سبز به طور مداوم در حال توسعه است و گزینههای بیشتری را برای اهداف مختلف ارائه می‌دهد.

در داخل یا خارج از منزل

دیوارهای سبز در فضای باز و داخلی برای مصارف مختلف و در محیط های مختلف استفاده می شود. بسته به مناسب ترین راه حل برای هر فضا، می توان آنها را از طیف وسیعی از مواد و گیاهان ساخت.

دیوارهای سبز در فضای باز در درجه اول عناصر بصری هستند. اگرچه آنها همچنین می‌توانند مقرون به صرفه باشند زیرا دمای کلی را کاهش می‌دهند، آب باران را جذب می‌کنند یا ساختمان‌ها را عایق می‌کنند، اما بیشتر برای وارد کردن فضای سبز به مناظر شهری استفاده می‌شوند. ساخت این دیوارهای زنده از نظر اقلیمی دارای محدودیت‌هایی است، زیرا آن‌ها باید شرایط اطراف خود را تحمل کنند که گاهی ممکن است به سازه و گیاهان دیوار آسیب برساند.

با این حال، دیوارهای سبز داخلی محدودیت‌های بیشتری از نظر اندازه دارند، زیرا باید با فضایی که در آن قرار دارند متناسب باشند. به دلیل محدودیت‌های گفته شده، نگهداری از آنها اغلب آسان‌تر است.

 

دیوارهای سبز هوشمند و فعال فقط در داخل خانه مورد استفاده قرار می گیرند زیرا راندمان تصفیه هوا آنقدر قوی نیست که بتواند بر فضاهای بیرونی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، گیاهان استفاده شده در این دیوارهای سبز، مناطق گرمسیری هستند و در بیشتر شرایط دنیای بیرون وقتی از زیستگاه طبیعی خود حذف شوند، زنده نمی‌مانند.

طراحی یک دیوار زنده معمولاً محدود به اندازه نیست. اگرچه نگهداری مدل‌های عریض راحت‌تر از مدل‌های بلند است، طراحی و ساخت کلی بین محصولات با تناسب متفاوت چندان متفاوت نیست.
دیوارهای زنده ساخته شده از ماژول‌های فلزی یا پلاستیکی معمولاً مستطیل شکل هستند، زیرا ساخت اشکال گرد سخت‌تر است.  در دیوارهای سبز فعال، ویژگی‌های گردش هوا در اولویت هستند، بنابراین اکثر طرح‌ها به ماژول‌های جامد محدود می‌شوند.
بیشتر دیوارهای سبز رنگ داخلی به صورت دیواری نصب می‌شوند، اگرچه مدل های ایستاده و دو طرفه نیز غیر معمول نیستند.

گیاهان در چه چیزی رشد می کنند؟

گیاهان دیوارهای زنده برای ریشه زدن به محیط رشد نیاز دارند. سپس محیط رشد معمولاً روی یک ساختار (مانند کیسه‌ها، گلدان‌ها یا جعبه‌ها) قرار می‌گیرد که با هم یک سیستم را تشکیل می‌دهند. این ترکیب ها انواع مختلفی دارند و به طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند: سیستم‌های رسانه‌ای شل، حصیر، ورقه‌ای و ساختاری.
در حالی که سیستم‌های محیط رشد شل خاک را در یک قفسه یا کیسه بسته‌بندی می‌کنند (که سپس روی دیوار قرار می‌گیرند)، محیط‌های حصیری همانطور که از نام آن پیداست، سیستم‌های حصیری هستند که معمولاً از الیاف نازک نازک یا نمد ساخته می‌شوند. گیاهان مستقیماً روی حصیر ریشه می‌کنند و نیازی به محیط‌های شل (مانند خاک) ندارند.آب رسان‌ها ورقی شبیه به سیستم‌های حصیر هستند، اما از ورقه‌های پلی یورتان معدنی طرح دار تشکیل شده‌اند که مقاومت بیشتری نسبت به الیاف یا نمد دارند. آب‌رسان‌ها ساختاری با تشکیل یک بلوک که می‌تواند در اشکال و اندازه‌های مختلف ساخته شود، سیستم‌های شل و مات را ترکیب می‌کند. به عنوان مثال: سبزی را می‌توان در محیط های شل کاشت، در گلدان قرار داد و روی ساختار دیواری با آبیاری داخلی قرار داد.

در سیستم‌های رسانه‌ای شل، خاک، سنگ هیدرولیکی، سنگ آتشفشانی و هیدروپونیک روش‌های رایج رشد گیاهان هستند. انتخاب محیط های رشد شل در پنج سال گذشته به شدت رشد کرده است.
محیط های رشد سست نیاز به حمایت ساختاری دارند: خاک، سنگ و آب معمولاً در کیسه‌های نمدی یا گلدان‌های پلاستیکی قرار می‌گیرند. تشک‌ها به گیاهان اجازه می‌دهند که مستقیماً در آنها رشد کنند.
محیط رشد مورد استفاده در دیوارهای سبز معمولی معمولاً پشم سنگ یا خاک است. این‌ها سنتی‌ترین مواد مورد استفاده در صنایع گیاهی هستند، زیرا هیدروپونیک به دلیل متغیرهای زیادی که به کیفیت آب مرتبط است، چالش برانگیز در نظر گرفته می‌شود. اکثر تولید کنندگان دیوار سبز از رسانه‌های رشد استاندارد موجود در بازار استفاده می‌کنند.
محیط رشد در دیوارهای سبز فعال با دیوارهای معمولی متفاوت است. آن‌ها برای دستیابی به جریان هوای کافی و همچنین جوامع میکروبی و سیستم‌های آبی پایدار و با عملکرد مناسب به مواد بهینه نیاز دارند.
محیط رشد، سیستم ها و ساختارهای حمایت کننده و همچنین گیاهان باید به طور هماهنگ کار کنند. این بدان معنی است که انتخاب رسانه را نمی توان در خلاء و جدا از عوامل دیگر انجام داد.

از چه گیاهانی می توان استفاده کرد؟

می‌توان از انواع مختلفی از پوشش گیاهی استفاده کرد، البته بسته به نوع و هدف دیوار سبز محدودیت‌هایی وجود دارد.
مناسب‌ترین گزینه برای دیوارهای سبز داخلی، گیاهان آپارتمانی و گیاهان گرمسیری هستند. گیاهانی که عموماً برای دیوارهای داخلی استفاده می‌شوند مجبور نیستند تغییرات دمایی عمده را تحمل کنند، اگرچه رطوبت همچنان متفاوت است و در صورت عدم توجه ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. با این حال، برخی از تولیدکنندگان به استفاده از گیاهان پلاستیکی تصفیه شده شیمیایی متوسل می‌شوند، که مزایای دیگری (مانند تصفیه هوا) را برای نگهداری آسان تر فدا می‌کنند.

یا حتی در مواردی از دیوار‌های سبز خزه‌ای تثبیت شده استفاده می‌کنند که نه تنها ویژگی‌هایی مثل:

  • عدم نیاز به نگهداری 
  • عدم نیاز به آبیاری
  • عدم نیاز به نور
  • نیاز نداشتن به خاک و کود ( این ویژگی دیوار‌های خزه‌ای باعث جذب نشدن و دور ماندن حشرات می‌شود)
  • کاهش دهنده آلودگی صوتی تا ۳۵ ٪ درصد. 
  • تصفیه کننده هوا 
  • باعث ایجاد آرامش در افراد 
  • قابل نصب روی هر سطحی مطابق باب میل طراح داخلی مربوطه (سقف، دیوار و …)

دارد بلکه جذابیت بیشتری نیز دارد.

برای دیوارهای سبز فعال، فرآیند انتخاب گونه های گیاهی مناسب حتی سخت تر از دیوارهای سبز غیرفعال است. این به دلیل گردش هوای دیوار سبز فعال است که می تواند برای گیاهان بسیار آزاردهنده باشد. بنابراین، گیاهان باید آزمایش شوند تا از زنده ماندن آن‌‌ها در شرایط دیوار سبز اطمینان حاصل شود

پرسش‌های پرتکرار درمورد دیوار‌سبز

✔ آیا دیوار سبز باعث رطوبت ساختمان می‌شود؟
اگر نصاب شنا فردی حرفه‌ای باشد، جوری نصب می‌کند که نه تنها باعث رطوبت نشود، بلکه باعث عایق شدن ساختمان نیز شود

✔ آیا دیوار سبز خاصیت عایق صدا برای واحد‌های ساختمان دارد؟
بله یکی از ویژگی‌های دیوار سبز عایق صدا بودن است.

✔ بین دیوار سبز و دیوار خزه‌ای کدام گزینه بهتری است؟
دیوار خزه‌ای پدید‌ه‌ای جدیدتر و به‌صرفه‌تر از دیوار سبز است پس دیوار خزه‌‌ای بهتر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *