خزه

دیوار سبز مصنوعی؛ مزایای آن در مقابل دیوار سبز طبیعی

بست ماس - دیوار سبز مصنوعی و مزایای آن در مقابل دیوار سبز طبیعی

دیوارهای سبز، طبیعت را در محیط زندگی در یک طرح بسیار سیستماتیک و بصری ادغام می‌کنند. این امر به منظور تحریکات حسی یا تجدید قوای محیطی صورت می‌گیرد که چندان هم مفید و موثر واقع نشده است. دیوارهای سبز در دو بخش طراحی و معماری با دو رویکرد سنتی و جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. در رویکرد سنتی، استفاده از این دیوارهای زنده، طبیعت و سرسبزی محیط طبیعی را به نوعی القا می‌کند که البته ساخت و نگهداری آن پیچیده است. از سوی دیگر در سیستم جدید، دیوارهای سبز مصنوعی، راه حلی عملی و مقرون به صرفه است.

تحولات اخیر همچون خشکسالی‌‌های جهانی، نگرانی از کاشت درختان و گیاهان طبیعی را افزایش می‌دهد. به تبع آن نیاز به صرفه‌جویی در مصرف آب را هم به شدت تقویت می‌کند و مصرف‌کنندگان را وادار می‌کند تا به دنبال جایگزین‌های مناسب در چمن‌های مصنوعی و دیوارهای سبز باشند. قیمت مقرون به صرفه‌ی دیوارهای سبز مصنوعی و سهولت نصب و اجرای آن به همراه هزینه کم برای تعمیر و نگهداری موجب افزایش محبوبیت آن شده است.

چرا دیوار سبز مصنوعی؟

امروزه تقاضا به طور فزاینده‌ای به مزایای زیبایی شناختی و عملکردی دیوارهای سبز مصنوعی جلب شده است. سیستم‌های دیوار سبز مصنوعی فوق‌العاده که رنگ، بافت و حرکت گیاه را به تصویر می‌کشد و فرم‌های طبیعی را به شیوه‌ی خیره‌کننده‌ای تداعی می‌کنند و تجربه‌ای مستقیم از طبیعت مانند یک دیوار زنده را ارائه می‌دهد. این سیستم‌های مصنوعی وابستگی پایدار و نشاط آور به طبیعت را فراهم می‌کند. به عنوان مثال یک دیوار سبز مصنوعی در یک محیط اداری، الزامات یک طراحی بیوفیلیک را بهتر از کاشت‌های پراکنده و گلدانی برآورده می‌کند.

بست ماس - چرا دیوار سبز مصنوعی بهتر است؟

دیوار سبز مصنوعی در مقابل دیوار سبز طبیعی

در حالیکه دیوار سبز مصنوعی از نظر زیبایی‌شناسی به رقیب دیوارهای زنده بدل گشته‌اند، اما همچنان گزینه‌های مقرون به صرفه‌تری هستند. هر چقدر هم که طبیعت را رمانتیک تصور کنیم، باز هم نمی‌توانیم از هزینه‌های مالی یک دیوار سبز طبیعی عبور کنیم. اولین مسئله‌ای که باید در نظر گرفته شود این است که اجرای یک باغ عمودی و زنده با خاک، کاشت و چارچوب باید به خوبی صورت گیرد تا از آسیب به ساختار ساختمان و سازه جلوگیری به عمل آید. دیوارهای سبز زنده یا به صورت یک قاب جدای از دیوار همراه با یک شکاف برای عبور هوا تشکیل شده‌اند یا توسط یک سیستم پرده‌ای در بالای دیوار پشتیبانی می‌شود. علاوه بر این هنگام نصب یک سیستم دیوار زنده  باید عناصری همچون وزن گیاه، خاک، تشک، غشاهای تخصصی و لایه‌های زهکشی را به دقت بررسی کرد. 

نکته‌ی بسیار حائز اهمیت این است که برای تدارک قاب باید وزن گیاه را در حالت رشد کامل در نظر بگیرید. چرا که این وزن می‌تواند به طور قابل توجهی بسیار بیشتر از وزن آن در زمان نصب باشد. علاوه بر وزن، مساحت اشغال شده هم یکی از مولفه‌های مهم است. دیوار زنده را باید با در نظر گرفتن رفتار ریشه و رشد گیاه طراحی کرد. این کار به تخصص و هزینه زیادی نیاز دارد. 

لازم به ذکر است که ناتوانی در کنترل هر یک از این عوامل می‌تواند منجر به مشکلاتی در تعمیر، نگهداری و نصب آن گردد.

مصرف کربن بیشتر؛ دیوارهای زنده انرژی مصرف می‌کنند

یک دیوار زنده به آبیاری مناسب و نور خورشید نیاز دارد. اگر نظارت درستی روی دیوارهای زنده صورت نگیرد، به شدت مستعد شکست هستند. پیچیدگی‌های سیستم آبیاری و مسائل روشنایی می‌توانن این دیوارهای زنده را پس زمینه‌ای بی‌مصرف بدل کنند. علاوه‌بر این هزینه‌های زیست محیطی حفظ دیوارهای سبز زنده می‌تواند مزایای زیست محیطی آن را نفی می‌کند. برخی از فناوری‌های مهندسی شده‌ی دیوارهای زنده، انرژی زیادی برای تامین نور داخلی یا گردش آب، هوا و مواد مغذی در سراسر سیستم مصرف می‌‌کنند. 

جدا از هزینه‌ی اولیه‌ی گیاهان واقعی و ساخت دیوار، سیستم‌های دیوار سبز زنده نیاز به بودجه تعمیر و نگهداری دارند. بدون تعمیر و نگهداری مناسب، به ویژه برای مناطقی که دسترسی به آن دشوار است. هرچه ارتفاع دیوار سبز زنده روی دیوار بالاتر باشد چالش برای نگهداری آن بیشتر می‌شود.

با دیوارهای سبز مصنوعی، تعمیر و نگهداری به حداقل ممکن می‌رسد. ضمنا هیچ نگرانی در مورد سیستم‌های آبیاری و خاک و مواد مغذی خام هم وجود ندارد. همچنین نیازی به نصب ابزارهای روشنایی پیچیده و پرهزینه برای تکمیل نور طبیعی نیست. چراکه نور تکمیلی به خودی خود عوارض بیشتری دارد. ترکیب کاشت نه تنها نوع نور مورد استفاده را تعیین می‌کند، بلکه طیف نور را هم تعیین می‌کند. گیاهان برگ دار و غیر گلدار نور آبی خنک را برای رشد ترجیح می‌دهند و گیاهان گلدار نور قرمز.

زمانی که دو موضوع آبیاری و نور خورشید حذف شوند، تنوع طراحیمحیط‌های سبز افزایش می‌یابد. یک دیوار سبز مصنوعی را می‌توان در هر مکانی نصب کرد. راه پله، زیرزمین، در طول و عرض دیوار، تراس شهری،.

بسیاری از پروژه‌های دیوار سبز زنده به دلیل سطوح کم نور در محل لغو می‌شوند

دیوارهای سبز زنده، با تمام مواد و تجهیزات مورد نیاز، اغلب نیاز به نصب حرفه‌ای دارند. این در حالی است که سیستم‌های مصنوعی که فقط از پانل‌های فولادی ضد زنگ برای استفاده می‌کنند، می‌توانند بدون کمک خارجی نصب شوند. این مورد به خصوص برای پروژه‌های کوچک خانگی بسیار راهگشاست.

یکی از مزایای قابل توجه دیوارهای سبز مصنوعی نسبت به دیوارهای زنده هزینه آن است. جدا از هزینه نگهداری ماهانه برای مصرف آب و انرژی و نگهداری حرفه‌ای، دیوار‌های سبز طبیعی با هزینه‌های پنهان زیادی همچون طراحی مجدد کاشت و عیب‌یابی‌های مختلف همراه هستند.

بست ماس - دیوار سبز مصنوعی در مقابل دیوار سبز زنده و طبیعی
بست ماس - دیوار سبز

مهم‌ترین نکته در مورد دیوارهای مصنوعی این است که می‌توان آن‌ها را در هر مکانی قرار داد. این امکان برای ساخت دیوار سبز زنده یا طبیعی وجود ندارد. چرا که هنگامی که خانه یا محل کار خود را با گیاهان طبیعی تزئین می‌کنید انتخاب مکان بسیار مهم است زیرا باید با رشد گیاه سازگار باشد.

مصالح دیوار سبز مصنوعی می‌تواند گیاهان طبیعی یا گیاهان مصنوعی باشد. به طور کلی هرگونه گیاهی که برای رشد به آب نیاز نداشته باشد و نصب آن به راحتی صورت گیرد. علاوه بر گیاهان به کار رفته در پانل از قاب‌های فولادی یا پلاستیکی استفاده می‌شود.

دیوارهای زنده مصنوعی نیاز به آفت‌کش‌ و آبیاری ندارند. نصب آن ساده و راحت است. هزینه‌ی کمتری نسبت به دیوارهای ساخته شده با دیوارهای سبز طبیعی دارند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *