خزه

خزه شیت چیست؟

شیت‌ماس یا خزه شیت یک گونه از گیاهان «Hypnum Cupressiforme» می‌باشند. این گیاه در دسته‌ی «کارپت‌ها» قرار می‌گیرد و به همین دلیل خزه‌ی شیت یک ظاهری ساده و بافتی متراکم و همیشه سبز دارد. خزه‌های شیت اغلب کوتاه هستند و روی سطح زمین یا سطح‌های سنگی پراکنده می‌شوند.
خزه‌هایی که در دسته ی کارپت‌ها قرار می‌گیرند اکثرا از نظر ارتفاع بسیار کوتاه هستند ولی دیده شده است که بعضی گونه‌ها تا ۳ سانتی‌متر هم رشد‌کنند. خزه‌های شیت را در محیط‌های مرطوب و تراریوم‌ها می‌توان بدون بستر خاک مستقیما روی بستر سنگی گذاشت. تاکنون ۴ نوع از این خزه توسط تیم تحقیقاتی ما شناسایی شده است. 

خزه شیت چگونه گیاهی است؟

خزه‌های شیت گیاهانی از گونه هیپنوم‌ها هستند، و در نگاه اول شبیه به جوانه‌های سبز گندم هستند که هر شاخه از آن‌‌ها به برگ‌های پردار لطیفی منتهی می‌شوند که شبیه یک پارچه دست بافت به نظر می‌رسند. بسته به نوع و گونه‌ی هیپنوم‌ها ظاهر آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود.
خزه‌های شیت که از همین گونه هیپنوم‌ها هستند، مستثنی از این شرایط نیستند. این خزه‌ها بسیار لطیف هستند و از دور شبیه مویی مجعد و سبز رنگ است.

زیستگاه خزه شیت؟ 

شیت‌ماس‌ها تقریبا در هر نقطه‌ای از جهان پیدا می‌شوند. این گیاه در مناطق سیاه‌دار که خاک به طور مداوم مرطوب است رشد می‌کنند. توجه کنید که شیت‌ماس‌ها فقط در مناطق مرطوب و مسطح رشد نمی‌کنند. اگر شرایط درست محیا شود، این خزه‌ها می‌توانند بر روی درخت‌های زنده، درخت‌های افتاده و مرده، سنگ ها و صخره‌ها نیز یافت شوند.
شیت‌ماس‌ها خزه‌‌هایی سرسخت هستند و حتی می‌توانند در مناطقی که هوای آلوده دارند به حیات خود ادامه دهند. همچنین این خز‌ها طیف گسترده‌ای از دما را تحمل می‌کنند که همه‌ی این‌ها خزه شیت  را به خزه ای قوی تبدیل می‌کند.

مکان‌های رشد شیت ماس 

یکی از مناسب‌ترین گیاهان برای انواع تراریوم و محیط‌های مرطوب خزه‌ شیت است. اما توجه کنید که این گیاه برای تراریوم‌ها مناسب است و نه برای آکواریوم‌ها چرا که این گیاه یک خزه زمینی است و اگر به صورت غرق آبی از آن استفاده شود از بین می‌رود. 

این گیاه را در پیش زمینه کف تراریوم تقریباً بر روی هر نوع سطحی قرار دهید تا خزه پس از استقرار پخش شود. استفاده از شیت ماس به صورت عمودی روی تنه یا شاخه‌ها نیز مکان مناسبی برای این خزه خواهد بود، زیرا مشکلی برای اتصال سریع خود به هر نوع ماده محکمی ندارد و به راحتی به هر سطحی متصل می‌شوند. 

شیت‌ماس یا خزه شیت به دلیل روش منحصر به فردی در جذب مواد مغذی و همچنین ریشه‌زایی محکمش دارد، می‌تواند در سطوح مختلفی رشد کند. در طبیعت، این گیاه به طور معمول بر روی خاک ها و سنگ های مرطوب یافت می شود. زیرلایه یا سطح مورد استفاده فقط باید دارای نوعی زهکشی باشد که اجازه می دهد آب اضافی از محیط خارج شود یا از میان آن عبور کند. چوب، ماسه و بستر مرده نیز بافت های کافی هستند که خزه شیت به راحتی می‌تواند روی آن پخش شود.

میزان ph خزه شیت

خزه‌ی شیت بسیار به خاک‌های اسیدی تمایل دارد. Ph مناسب برای این گیاه اغلب چیزی بین 5.5 تا 6.5 است. ولی شیت‌ماس حتی تا پی‌اچ 7 را نیز تحمل می‌کند.

نحوه نگهداری از خزه‌ شیت

شاید با تعاریف بالا فکر کنید که این خزه به هیچ گونه مراقبتی نیاز ندارد اما این گیاه مانند تمام گیاهان به شرایط مناسبی برای رشد نیاز دارد. 

نور مناسب برای شیت ماس

بهترین مکان برای خزه شیت، مکانی است که سایه دارد. قرار گرفتن این گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید باعث می‌شود که این گیاه به سرعت خشک شود. نور مناسب این خزه‌ها نور غیرمستقیم خورشید است. 

آبیاری مناسب خزه شیت

بهترین حالت برای آبیاری خزه شیت، زمانی است که خشک به نظر می رسد. اجازه دهید خود خزه کاملاً خشک شود در حالی که فقط خاکی که روی آن قرار دارد مرطوب نگه دارید. این گیاهی است که در رطوبت ثابت خوب عمل نمی‌کند. در صورت استفاده از مه پاش، خزه شیت باید بیشتر روز را خشک و با جریان هوای زیاد سپری کند. خشک شدن دوره ای خزه شیت به جلوگیری از پوسیدگی و تشکیل قالب کمک می کند. این نوع خزه به دلیل الگوی رشد پلور کارپوس رشد متوسطی دارد.

سوال‌های پرتکرار در مورد خزه شیت

✔ خزه شیت در چه مکان‌هایی رشد می‌کند؟
خزه شیت گیاه سخت جانی است و اگر شرایط مساعد داشته باشد در اکثر مکان‌ها قابل رشد است.

✔ ph مناسب شیت ماس چیست؟
از 5.5 تا 6.5 ph مناسب شیت ماس است.

✔ کاربرد‌های شیت‌ماس چیست؟
خزه‌های شیت در تراریوم‌ها کاربرد فراوانی دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *