خزه

خزه اسفاگنوم چیست؟ {نحوه استفاده، مقایسه، کاربرد}

sphagnum-اسفاگنوم-خزه اسفاگنوم

یکی از روش‌های حفظ رطوبت گیاهان گلدانی استفاده از خزه اسفاگنوم است. خزه‌ اسفاگنوم با خاصیت رشته‌ای و لیف‌دارش خزه‌ای مناسب برای گیاهان درون گلدان‌های آویزی می‌باشد. خزه اسفاگنوم با قابلیت حفظ آب و داشتن مواد مغذی بسیار برای خاک‌ها بسیار مناسب است. اما ممکن است با تعریف‌هایی که از خزه اسفاگنوم کرده‌ایم شما آن را با پیت‌ماس اشتباه بگیرید.  در اصل منشأ این دو اصلاح کننده خاک یکی است اما در موارد استفاده و همچنین چگونگی مصرف تفاوت‌هایی با هم دیگر دارند. 

در ادامه با ما باشید تا بیشتر درباره خزه اسفاگنوم بدانید.

خزه اسفاگنوم چیست؟

خزه اسفاگنوم یک گونه‌ی بزرگی از خزه‌هاست که 380 عضو دارد این گونه از خانواده «homalothecium» است. اکثر این خزه‌ها از تالاب‌ها و یا باتلاق‌های نیمکره‌ی شمالی زمین به دست می‌آیند. هنگام خرید خزه اسفاگنوم یا پیت‌ماس شاید متوجه شوید که هر دوی این‌ها از قسمت‌های خشک و مرده‌ی خزه اسفاگنوم هستند. که هردوشان در اصلاح خاک و تامین مواد مورد نیاز خاک کاربرد بسیاری دارند.

تفاوت خزه اسفاگنوم و پیت‌ماس

تفاوت خزه اسفاگنوم و پیت‌ماس فقط و فقط در نحوه‌ی برداشت آن‌ها است. پیت‌ماس‌ ها از ته مانده‌ی خزه‌‌های مرده موجود در تالاب یا باتلاق گرفته می‌شود. یعنی خزه ی مرده با قسمت‌های مرده‌ سایر گیاهان و حشرات مخلوط می‌شود. این ترکیب یک ماده مغذی برای گیاهان می‌شود و از نظر مواد مغذی طبیعی بسیار غنی است. بعضی از پیت‌ماس‌ها که در ته باتلاق هستند می‌توانند حتی هزار ساله نیز باشند. 
اما خزه اسفاگنوم از خزه‌های زنده موجود در سطح باتلاق‌ها و تالاب‌‌ها به دست می‌آید. این خزه‌ها بعد از اینکه جمع آوری شدند، خشک می‌شوند. با این توصیف‌ها خزه‌ اسفاگنوم و پیت‌ماس با وجود شباهت‌های زیادشان در ترکیب و مواد تشکیل دهنده تفاوت فاحشی دارند. 
پیت‌ ماس ها برای اصلاح خاک‌های معمولی یکی از بهترین گزینه‌ها هستند. چرا که در کیسه‌های بزرگ به راحتی یافت می‌شوند و ارزان تر از خزه اسفاگنوم هستند. همچنین جدا از قیمت مناسب به خاطر داشتن مقادیر بالای مواد فاسد، تقویت کننده‌ی خوبی برای گیاهان گلدانی و باغچه است. مخلوط کردن  پیت‌ماس با خاک ماسه‌ای باعث حفظ رطوبت شده و افزودن خاک رس به پیت ماس باعث خشکی می‌شود.
اما توجه کنید که پیت‌ماس خاصیت اسیدی دارد، درحالیکه خزه اسفاگنوم PH خنثی دارد. پس بر اساس نوع گیاه خود توجه کنید که کدام یک را انتخاب می‌کنید.

خزه اسفاگنوم چگونه استفاده می‌شود؟

خزه اسفاگنوم در کارهای باغبانی و هنری کاربرد زیادی دارد. اما به دلیل قیمت بالای آن و تنوع کمش باعث شده که برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار گیرد. 
خزه اسفاگنوم  PH خنثی دارد و در حالت خشک شده نیز حتی برای حفظ رطوبت خاک فوق‌العاده می‌باشد. 
از این خزه برای ساخت توپ‌های خزه‌ای، شروع کشت بعضی از گیاهان، آماده سازی بستر کشت ارکیده، در روکش سبدها برای کارهای هنری، و اصلاح خاک گلدون استفاده می‌شود.

کاربردهای خزه اسفاگنوم

در کار‌های تزئینی و روکش گیری

ساختار سبک و نرم خزه اسفاگنوم و همچنین انعطاف پذیری آن باعث شده است که هم برای روکش سبد‌ها و هم برای ساخت تاج گل‌های گوشتی مورد استفاده است. در اکثر کارهای هنری این خزه قابل استفاده است. استفاده از خزه اسفاگنوم در کاشت‌های گلدانی، جدا از فوایدی که دارد، برای تزیین نیز به کار می‌رود. می‌توانید برای زیباسازی و پر کردن فضاهای خالی گلدان، سبد یا گلخانه‌ی خود از آن استفاده کنید.

مقاله مرتبط:‌گیاهان تثبیت شده

استفاده برای محیط کشت بدون خاک

خزه اسفاگنوم معمولا برای کشت گیاهان گوشتی یا ارکیده‌ها در خانه استفاده می‌شود؛ وزن کمی دارد و رطوبت را به خوبی حفظ می‌کند؛ از طرفی بیش از حد خیس نمی‌شود و در نتیجه گیاه شما از فاسد شدن ریشه در امان است.
بسته به نوع گیاه می‌توان آن را به تنهایی یا‌ به صورت مخلوط با خاک یا سایر محیط‌های کشت استفاده کرد.
اگر قرار است تنها از خزه اسفاگنوم استفاده کنید شاید لازم باشد‌ زود زود آب داده و کود اضافه کنید چون این خزه مواد مغذی چندانی ندارد.

کیفیت خزه اسفاگنوم

خزه اسفاگنوم از پیت‌ماس بادوام تر است. این خزه به محیط زیست آسیب کمتری می‌رساند تا پیت‌ماس. همچنین برای برداشت پیت‌ماس شاید باید قرن‌ها صبر کرد. اما اسفاگنوم‌ها در کمتر از یک دهه تشکیل می‌شود. 

پرسش‌های پرتکرار درباره‌ی خزه اسفاگنوم

 ❓ بین خزه اسفاگنوم و پیت‌ماس برای استفاده در گلدان و کدامیک برای اصلاح خاک باغچه بهتر است؟
✔ پیت‌ماس بهتر است.

❓ خزه اسفاگنوم چگونه استفاده می‌شود؟
✔ خزه اسفاگنوم در کارهای باغبانی و هنری کاربرد زیادی دارد. اما به دلیل قیمت بالای آن و تنوع کمش باعث شده که برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار گیرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *