خزه

روف گاردن یا باغ بام چیست؟

روف گاردن - roof garden

یکی از مشکلات عمده‌ای که زندگی شهرنشینی برای ما ایجاد کرده است کمبود فضای سبز مناسب با شهر است. نبود فضای سبز در محیط شلوغ شهرها باعث آلودگی هوا و همچنین گرمای غیر معمول شهر می‌شود.
نیاز به محیط زیست و فضای سبز طراحان را با یک ایده جدید به میدان‌ها آورد و این ایده چیزی نبود جز روف گاردن یا باغ بام. روف گاردن‌ها یک طراحی فوق‌العاده لوکس محسوب می‌شوند که درباره‌ی این طراحی لوکس بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن در اصل یک باغ بالای پشت‌بام ساختمان‌ است. روف گاردن‌ها فضای سبزی هستند که بر بالای برج‌ها و در بالاترین نقاط ساختمان‌های مسکونی و تجاری به صورت دست ساز ایجاد می‌شوند. این باغ‌ها از گیاهان مختلفی تشکیل می‌شوند که برای زیبایی ساختمان بسیار موثرند. در ساخت این روف گاردن‌ها می‌توان از دیوار‌های خزه‌ای تثبیت شده و موارد بسیار دیگر استفاده کرد.

تاریخچه روف گاردن‌ها؟

باغ‌های پشت بام مدت زیادی است که وجود داشته اند. مردم بین‌النهرین باستان درختان و درختچه‌هایی را در بالای زیگورات‌ها پرورش داده‌اند. برخی از خانه‌های اروپایی در زمان‌های قدیم سقف‌هایی با چمن داشتند. باغ‌های معلق بابل، یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان، دارای باغ‌های طبقه‌بندی شده با پوشش گیاهی فراوان است.
تا قرن بیستم، داشتن یک باغ روی پشت بام مساوی با تازگی و ثروت بود. در دهه ۱۹۷۰، اولین بام‌های سبز ساخته و در خانه‌ها و موسسات تجاری نصب شدند. با توجه به مناظر شهری امروزی، که شلوغ است و فضای سبز کمتری دارد، مالکان مسکونی و معماران ساختمان، بیشتر ترجیح می‌دهند باغ‌های روی پشت بام را توسعه دهند.

تهیه گیاهان روف گاردن

یک سری از گیاهان روف گاردن را به راحتی نمی‌توان از هر جایی پیدا کرد. ما در بست‌ماس مفتخریم که انواع گیاهان مربوط به دیوارهای خزه‌ای و دیوار های سبز تثبیت شده را برای شما محیا کرده‌ایم و شما می‌توانید به سادگی به خرید این محصولات اقدام کنید.

انواع روف گاردن

روف گاردن گسترده:

روف‌ گاردن‌های گسترده،‌ به نگهداری بسیار کمی نیاز دارند چرا که محیط رشد بسیار کوچکی دارند. پوشش گیاهی این نوع بام‌ها اغلب محدود به گیاهان و گل‌های کوچک، علف‌های صحرایی و ساکولنت‌ها است. 

از آنجایی که عمق متوسط ​​رو به رشد گیاهانی که در این نوع روف گاردن‌ها به کار می‌روند حدود 7 تا 15 سانت است، یک باغ‌ بام گسترده آسان و مقرون به صرفه است و به طور کلی برای زنده ماندن نیازی به سیستم آبیاری و نگهداری خاصی هم ندارد. همچنین برای مدیریت آب طوفان و باران‌های شدید برای سقف‌های مسطح یا کم شیب ایده‌آل است.

روف گاردن نیمه‌فشرده:

این نوع روف گاردن چیزی بین باغ‌ بام فشرده و گسترده است. رشد متوسط گیاهان این باغ بام چیزی بین ۶ تا 30 سانت است که باعث می‌شود روف گاردن غنی‌تری نسبت به روف گاردن‌های گسترده داشته باشید. فضای سبز در این نوع باغ پشت بام شامل گیاهان کوچک، چمن‌ها، گیاهان، درختچه‌های کوچک و پوشش‌های زمینی است که نیاز به آبیاری گاه به گاه و نگهداری متوسط دارند.

یک روف گاردن نیمه فشرده قادر است آب طوفان بیشتری را نسبت به یک بام سبز گسترده در خود نگه دارد و در عین حال، پتانسیل یک باغ بام لوکس را فراهم می‌کند. طراحی روف گاردن آن را برای امکانات مراقبت طولانی مدت، فضاهای بازی مهدکودک و مناطق پیک نیک شهری ایده آل می‌کند.

 روف گاردن فشرده:

روف گاردن‌های فشرده به معنی واقعی یک باغ روی پشت بام‌ هستند. در طراحی روف گاردن‌های فشرده از گیاهانی با رشد بیشتر از ۱۵ سانت استفاده می‌شود. انواع پوشش های گیاهی را می توان در یک روف گاردن فشرده پرورش داد، از گیاهان کوچک تا بزرگ، بوته‌ها، پوشش‌های زمینی و حتی درختان کوچک.

یک بام سبز فشرده پتانسیل زیادی برای طراحی‌های بسیار خلاقانه و تنوع زیستی ارائه می دهد. می‌تواند از باغ‌های خانگی کوچک، زمین‌های بازی، پارک‌های بزرگ و حتی باغ‌های سبزیجات پشتیبانی کند. اما این نوع باغ روی پشت بام نیز نیازمند مراقبت های ویژه، با نگهداری حرفه ای منظم و سیستم های آبیاری پیشرفته است.

این قابل درک است که وقتی یک ساختمان دارای یک باغ پشت بام است، مراقبت و نگهداری باید به طور منظم انجام شود، به خصوص اگر از نوع فشرده باشد. اما آیا این بدان معناست که داشتن روف گاردن می تواند پرهزینه باشد یا باعث نشتی و آسیب به سازه‌ها شود؟

باور‌های غلط درباره‌ی روف گاردن‌ها

روف گاردن ها مستعد نشتی هستند:

روف‌گاردن‌ها تنها در صورتی مستعد نشتی‌ هستند که سقف به درستی ساخته نشده باشد، شواهد کمی وجود دارد که باغ بام را به نشتی مرتبط کند. واقعیت این است که آنها به محافظت از غشای ضد آب سقف ساختمان و محافظت از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش که می تواند باعث هوازدگی شود، شناخته شده است. به طور خلاصه، اگر به درستی نصب شوند، باغ های پشت بام می توانند عمر پشت بام را افزایش دهند.

 

روف گاردن می تواند مشکلات ساختاری ایجاد کند:

برای ساختمان های جدید، معماران و مهندسان سازه از قبل حتی در هنگام برنامه ریزی، بار مورد نیاز روف گاردن‌ یا بام سبز را در نظر می‌گیرند. با این حال، برای رو گاردن‌های مقاوم‌سازی‌شده، باید تقویت‌کننده‌هایی ساخته شوند تا بار اضافی مورد نیاز برای توسعه یک باغ بام و همچنین بارهای زنده مانند آب باران و برف را تحمل کنند. توصیه می‌کنیم قبل از ساخت روف گاردن با کارشناسان این حوزه مشورت کنید.

روف گاردن ها گران هستند و تعمیر و نگهداری بالایی دارند:

اگر کسی نداند از کجا شروع کند، ایجاد یک باغ روی پشت بام پرهزینه به نظر می رسد. به همین دلیل است که مشاوره از متخصصان – معماران، طراحان منظر و مهندسین سازه – مورد نیاز است. آنها می توانند بهترین ایده‌ها و راه حل‌های طراحی روف گاردن را برای کوتاه مدت و بلند مدت ارائه دهند.

با توجه به نگهداری، برای تعیین بستر و سیستم‌های زهکشی مورد استفاده، انواع گیاهان و فصلی بودن را در نظر بگیرید. به احتمال زیاد متخصصان بسترهای ضخیم‌تری را توصیه می‌کنند که می‌توانند آب بیشتری را جذب کنند و یک سیستم زهکشی که می‌تواند آب را ذخیره کرده و در هوای گرم‌تر آزاد کند. به این ترتیب نیاز به آبیاری تا حد زیادی کاهش می یابد.

روف گاردن فقط برای اهداف زیبایی شناسی است:

درست است که باغ‌های روی پشت بام به زیبایی ساختمان می‌افزایند، اما فقط جنبه زیبایی ندارند. بام های سبز اثر جزیره گرمایی شهری را با کاهش دمای سطح از طریق عایق طبیعی کاهش می دهند. آنها همچنین کیفیت هوای محیط اطراف را بهبود می بخشند زیرا گیاهان دی اکسید کربن موجود در هوا را حذف کرده و اکسیژن آزاد می کنند. بام‌های سبز گسترده به دلیل تنوع درختان و گیاهان می‌توانند زیستگاهی برای پرندگان مختلف و سایر حیوانات ایجاد کنند. علاوه بر این، یک باغ روی پشت بام، پشت بام ها را به عنوان زمینه ای برای فعالیت های اجتماعی مانند بازی و پیک نیک و حتی برای استراحت مفید می کند.

مزایای داشتن روف گاردن

روف گاردن، یک مکان مناسب برای دورهمی:

چه برای پیک نیک و چه برای قدم زدن، روف گاردن‌ها فضاهای ایده آلی برای گذراندن زمان با کیفیت با افراد دیگر هستند. فضای سبز پس‌زمینه‌ای سرسبز برای عکس‌ها و ویدیوها برای به یاد آوردن روزی خاطره انگیز فراهم می‌کند.

یک گوشه‌ی راحت برای خلوت کردن

هنگامی که فرد به مدتی دور بودن از هر چیزی که باعث استرس می‌شود نیاز دارد و نمی‌تواند در آن زمان به سفر برود، رفتن به بام سبز مفید خواهد بود. ثابت شده است که سبز یک رنگ آرامش بخش است که تأثیرات مثبتی بر سلامت روانی و جسمی دارد. احاطه کردن خود در محیطی سرسبز می تواند تنش و اضطراب را کاهش دهد.

کشت گیاهان اورگانیک در روف گاردن

بام های سبز نیمه فشرده و فشرده فضاهای بسیار خوبی را برای رشد گیاهان مختلف ایجاد می کنند. حتی می توان در روف گاردن یک باغ سبزی روی پشت بام برای کاشت گیاهان و سبزیجات برگدار ایجاد کرد که می توان از آنها برای پخت و پز استفاده کرد.

دارای منظره خیره کننده

فقط تصور کنید که 10 متر بالاتر از سطح زمین باشید اما همچنان در مناظر زیبا پیچیده شده باشید. این دقیقاً همان چیزی است که یک باغ روی پشت بام می تواند ارائه دهد. بام های سبز همچنین افق شهر را تکمیل می کنند و مناظر را شگفت انگیزتر می‌کنند.
مردم فضاهای سبز را دوست دارند و یک باغ روی پشت بام که به خوبی از آن مراقبت شده باشد آنها را شگفت زده خواهد کرد. 

کمک به محیط زیست

 این سازه سازگار با محیط زیست است و تنوع زیستی را ارائه می دهد. همچنین، از آنجایی که بام های سبز قادر به کاهش گرما هستند، به کاهش هزینه های انرژی صرف شده برای تهویه مطبوع کمک می کنند. و از آنجایی که بام های سبز از سطح واقعی سقف محافظت می کنند، نیاز کمی به تعمیر و نگهداری وجود دارد.

داشتن یک باغ روی پشت بام مزایای بسیاری برای ساختمان های مسکونی و تجاری و همچنین برای محیط زیست دارد. ممکن است ایجاد یک سرمایه گذاری بزرگ به نظر برسد، اما در واقع، منافع آن بیشتر از هزینه هاست. وقتی نصب کامل شد، متوجه می شوید که ارزش داشتن یک باغ روی پشت بام را دارد.

پرسش‌های پرتکرار درمورد روف گاردن‌ها

✔ آیا روف گاردن‌ها باعث تخریب سقف می‌شوند؟
خیر، همچین چیزی در مورد روف گاردن‌ها واقعیت ندارد

✔ آیا روف گاردن‌ها باعث حفظ محیط زیست می‌شوند؟
بله، روف گاردن‌ها باعث افزایش تولید اکسیژن در فضای شهری می‌شوند.

✔ آیا در روف گاردن می‌توان از دیوار خزه‌ای استفاده کرد؟
در صورت مسقف بودن و امکان محافظت از تابش مستقیم نور خورشید و بارندگی، می‌توانید در هر مکانی از دیوار‌های خزه‌ای استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *