طراحی بیوفیلیک چیست؟ تاثیر آن بر محیط کاری چگونه است؟

ما به عنوان انسان پیوندی غریزی با طبیعت و محیط طبیعی خود داریم. طراحی بیوفیلیک در ایجاد و حفظ این پیوند نقش بسیار موثری ایفا می‌کند. Biophilia، در واقع بر روی شیوه‌های طراحی تمرکز دارد که با کاهش یا قطع ارتباط مصنوعی با طبیعت در محل کار و آوردن عناصر طبیعی، به نوعی سعی در تداعی زمحیط‌های بیرونی دارد. طراحی بیوفیلیک، در خط مقدم تحقیقات روی سلامت محیط کار و کارکنان قرار دارد. در ادامه بست‌ماس قصد دارد از تاثیری که این طراحی روی محیط‌های کاری و اداری دارد سخن بگوید. با ما همرا باشید.

طراحی بیوفیلیک در محیط‌ کاری چیست؟

طراحی بیوفیلیک محیط کار یا دفاتر، به روندی اشاره دارد که طی آن فضای سبز به داخل خانه یا به طور دقیق‌تر به محیط کار وارد می‌شود. یک تصور غلط و رایج این است که طراحی بیوفیلیک به معنای افزودن تعداد زیادی گیاه و درختچه‌ به محیط کاریست. در حالی که واقعیت پیچیده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود. از آنجا که برای اکثر کارکنان امکان رفتن به پارک و محیط‌های طبیعی به صورت روتین وجود ندارد، با رعایت یک سری اصول ساده و گنجاندن این المان‌ها در محل کار، می‌توان این امکان را برای این دست از افراد هم فراهم نمود. طراحی بیوفیلیک در واقع روی شیوه‌های طراحی تمرکز دارد که بر عناصر طراحی طبیعی تکیه می‌کند. مطالعه‌ای که اخیرا پیرامون رفاه و آسایش کارکنان در محیط‌های کاری انجام شد، موارد زیر را به عنوان شاخصه‌های اصلی آرامش در فضای کاری مطرح نمود:

دمای مطلوب در محیط کار، صوت و موسیقی گوش‌نواز، طراحی بیوفیلیک در فضای کاری، استفاده از رنگ‌های انرژی‌بخش چون نارنجی و آبی و … 

بیوفیلیا، گزینه‌ی سوم در این لیست؛ به یک مفهوم معماری و طراحی باستانی اشاره دارد که در قرن بیستم توسط محقق و زیست‌شناس آمریکایی، در نوشته‌اش درباره‌ی ارتباط ذاتی و قدرتمند بین احساسات انسان و طبیعت مطرح شد. 

نوشته‌ی مرتبط: ساختمان بیوفیلیک یا زیست‌گرا چیست؟

بست ماس - طراحی بیوفیلیک و تاثیر آن بر محیط‌ های کاری

مزایای استفاده از طراحی‌ بیوفیلیک در محیط کاری چیست؟

کمک به افزایش میزان بهره‌وری

یک مطالعه در بریتانیا با عنوان مزایای نسبی فضای اداری سبز نشان داد که کارمندانی که بیشترین سطح تماس با طبیعت را دارند در مقایسه با آن‌هایی که کمترین تماس را دارند، ۱۵ درصد بازدهی بیشتری از خود نشان می‌دهند. 

کمک به افزایش سطح تمرکز

به طور کلی گنجاندن طبیعت و فضای سبز در محیط کاری، یکی از ساده‌ترین و واضح‌ترین راه‌حل‌ها برای افزایش سطح تمرکز است. چرا که با افزایش سطح اکسیژن، ضمن اینکه سطح تمرکز رو به بهبودی می‌رود، خستگی ذهنی هم کاهش می‌یابد.

کمک به شکوفایی خلاقیت

گنجاندن آثار هنری، دسترسی به نور طبیعی و فضای سبز، ترکیب رنگ‌ها و موارد دیگر از جمله مواردی هستند که تحرک بیشتری به محل کار می‌بخشند و با افزایش سطح ملاتونین، میزان خلاقیت را افزایش می‌دهند.

کمک به حفظ کارکنان

با افزایش میزان رفاه و آسایش در محیط کار، حفظ کارکنان هم افزایش می‌یابد. طراحی بیوفیلیک به تعامل کارکنان با محیط کار کمک شایانی می‌کند.

کمک به جذب و کنترل سر و صدا

محصولات خزه‌ای محافظت شده صدای محیط را به همان میزانی که یک فرش یا زیرانداز جذب می‌کنند، جذب می‌کند. طراحان و معماران می‌توانند با استفاده از این عناصر، چیدمان یکپارچه‌ای از محیط‌های اداری سنتی ایجاد می‌کنند. در نتیجه محیطی ساکت‌تر، آرام‌تر و راحت‌تر برای کارکنان فراهم خواهد شد. 

 

بست ماس - طراحی بیوفیلیک دفاتر

مردم بیش از هر زمان دیگری به دنبال احساس امنیت، آرامش و برقراری ارتباط هستند. از طرفی امروزه بیش از گذشته شاهد ورود طرح های نوآورانه و محصولاتی هستیم که وارد محیط کار می‌شوند و این حس را القا می‌کنند. استفاده از پانل‌های خزه یا دیوار خزه‌ای یکی از این گزینه‌هاست که شاید به تنهایی به عنوان یک راه حل نباشد اما قطعا به عنوان یک قطعه ضروری از یک پازل بزرگتر و قدرتمندتر عمل می‌کند.

خزه‌های تثبیت شده و گیاهان تثبیت شده به عنوان یکی از گزینه‌‌های جدید پیش‌روی طراحان و معماران است که از یک محصول صد در صد طبیعی ساخته شده‌اند. روشی مقرون به‌صرفه و بدون نیاز به تعمیر و نگهداری، برای آوردن طبیعت به محیط‌ اداری‌!

این محصولات خزه‌ای را می‌توان به تنهایی یا به صورت ترکیب شده با سایر المان‌ها و الگوها، شبیه به آنچه در طبیعت وجود دارد به کار برد. خزه‌های محافظت شده در طیف‌های رنگی متنوعی وجود دارند ولی از آنجا که رنگ سبز غالبا ارتباط بیشتری با طبیعت دارد، کاربرد بیشتر و قوی‌تری در فضاهای کاری و اداری برای آن تعریف شده است.