تراریوم

گل سنگ چیست؟ | مشخصات، شرایط نگهداری، نحوه تکثیر و تعویض گیاه گل سنگ

گل سنگ - hypoestes - بست ماس

گیاه گل سنگ یک گیاه مناسب آپارتمان است و در فضای خانه به راحتی رشد می‌کند. نام علمی آن «Hypoestes» است. این گیاه در فارسی گاهی به نام گل خالدار نیز یاد می‌شود. از این گیاه در شرایط مختلفی می‌توان استفاده کرد. مثلا می‌توانید این گیاه را به صورت مجموعه با دیگر گیاهان در یک گلدان بکارید. از این گیاه می‌توان در کنار دیگر گیاهان سبز برگ استفاده کرد تا جلوه زیباتری به گلدان یا تراریوم شما بدهد. این گیاه بومی مناطق ماداگاسکار است.
گل سنگ را علاوه بر باغچه می‌توان در دسته‌ی گیاهان آپارتمانی قرار داد. نگهداری از گل سنگ بسیار ساده است و به سادگی می‌توان از این گیاه در منزل مراقبت کرد.
گل سنگ انواع و اقسام مختلف دارد که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

گل سنگ چیست؟ نحوه نگهداری از آن - بست ماس

معرفی انواع گیاه گل سنگ

  •  گل سنگ کامینا: کامینا بین گونه‌های گل سنگ برگ‌هایی سبز تر و تیره تر دارد. این گونه خال‌های قهوه‌ای رنگ دارد.  
  • گل سنگ لکه‌ای: این گونه از گل سنگ نوعی از گل سنگ است که برگ‌های سبز رنگ آن با لکه‌های قطره مانند به رنگ‌های صورتی، قرمز یا سفید تزیین شده است. 
  • گل سنگ کانفتی: این گونه از گل سنگ‌ها برگ‌هایی سبز دارند که خال‌های آن می‌توان سفید، صورتی یا قرمز باشد.

نحوه نگهداری از گیاه گل سنگ

اگر بخواهیم به شکل خلاصه بیان کنیم، محیط مطلوب گیاه گل سنگ،‌ محیطی گرم و مرطوب است. این گیاه به آبیاری معمولی نیاز دارد و در فصل‌های رویش از کوددهی شما استقبال می‌کند. 

نور مناسب گیاه گل سنگ

نور مستقیم به برگ‌های این گیاه آسیب می‌رساند. این گیاه نیازمند نور غیر مستقیم اما زیاد است. نور پشت پنجره یا نور موجود در خانه می‌تواند برای حفظ این گیاه مفید باشد. توجه کنید که گیاهانی که برگ‌های رنگی معمولی دارند به نور زیادی احتیاج دارند و کم بودن نور می‌تواند موجب از بین رفتن خال‌های رنگی برگ‌ها شود. 

دمای مناسب برای گیاه گل سنگ

دمای برای این گیاه بسیار حیاتی است. بهترین دمایی که می‌توانید گیاه گل سنگ را در آن نگه دارید چیزی بین 15 الی 25  درجه‌ی سانتی‌گراد است. توجه کنید که دمای محیط این گیاه نباید به زیر 13 درجه سانتی‌گراد برسد چرا که سرما باعث از بین رفتن این گیاه خواهد شد.

آبیاری مناسب گیاه گل سنگ

برای آبیاری این گیاه حتما باید از آب بدون کلر استفاده کنید. زمان مناسب برای آبیاری این گیاه زمانی است که خاک گیاه کاملا خشک شده باشد. روش اندازه گیری‌اش هم این گونه است که کمی‌ انگشت خود را به درون خاک فرو ببرید. اگر خشک بود و خاک به دست شما نچسبید اقدام به آبیاری گل سنگ خود کنید. 

رطوبت مورد نیاز گیاه گل سنگ

این گیاه رطوبت بالا را دوست دارد. برای تامین رطوبت این گیاه روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

  • غبار روبی برای تامین رطوبت
  • قرار دادن یک ظرف آب کنار گلدان گیاه 
  • می‌توانید جزیره بسازید، به این گونه که ابتدا یک گلدان بزرگ برای گل‌تان (به همراه گلدان کوچک خودش)  تهیه کنید. گلدان را پر از سنگ ریزه کرده و تا نیمه از آب پر کنید. سپس گلدان خود را در گلدان بزرگ‌تر قرار دهید به گونه‌ای که کف گلدان با آب موجود در زیر گلدانی در تماس نباشد.

خاک مناسب برای گیاه گل سنگ

بهترین خاک برای گل سنگ ، خاکی است که زهکشی بالایی داشته باشد تا آب را به راحتی از خود عبور دهد. برای گیاه گل سنگ خاک هلند یا کمپوست بهترین گزینه می‌باشد. 

کود دهی مناسب گل سنگ

در فصل‌های رشد گیاه می‌توانید هر دو هفته یکبار کود دهی کنید. بهتر است برای انجام این کار از کود‌های مایع ضعیف شده استفاده کنید. 

هرس گل سنگ

شما باید هر چند وقت یک بار سر شاخه‌های گل سنگ را بزنید. این کار باعث می‌شود که گیاه شما از پایین پر تر شود و حالتی گرد پیدا کند. 
توجه کنید که شما با کاشتن دوباره همان سر شاخه‌ها می‌توانید تعداد گل سنگ‌هایتان را افزایش دهید چرا که آن سرشاخه‌ها دوباره تبدیل به گل سنگ می‌شوند.

نحوه تعویض گلدان گیاه گل سنگ

زمانی که ریشه گیاه از خاک و یا ته گلدان بیرون آمده باشد بهترین زمان برای تعویض گلدان گل سنگ است. هنگام تعویض گلدان توجه کنید از خاک تمیز استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از سایر گیاهان بخوانید:

»»» پپرومیا کاپراتا «««

»»» پپرومیا روسو «««

پرسش‌های پرتکرار پیرامون گیاه گل سنگ

این گیاه سمی نیست. اما اگر سگ یا گربه دارید باید مراقب باشید که برگ‌هایش را نخورد چرا که دچار مشکلات گوارشی می‌شود. 

نور مستقیم به برگ‌های این گیاه آسیب می‌رساند. این گیاه نیازمند نور غیر مستقیم اما زیاد است.

غبار پاشی گل سنگ هم باعث تامین رطوبت و هم باعث تمیز شدن گیاه می‌شود

✔ 

✔ 

✔ 
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *