دسته بندی نشده

روش نگهداری از گیاه پپرومیا چروک یا کاپراتا

گیاه پپرومیا کاپراتا دارای برگ‌های به شکل قلب و در رنگ‌های قرمز، سبز و … است همچنین ساقه‌های کوتاهی دارد. این گیاه در فصل‌های تابستان و پاییز شکوفه می‌زند و شاخ و برگ گیاه پپرومیا کاپراتا رشد کندی دارند. این گیاه که متعلق به کشور برزیل است می‌تواند تا 20 سانتی‌متر رشد کند. این گیاه زینتی به نور کم و غیر مستقیم نیاز دارد و در صورتی که نور آفتاب مستقیما بهش برخورد کند به شدت آسیب می‌بیند، پیشنهاد ما این است که بر روی پنجره پوشیده شده و با پرده نگهداری کنید. لازم به ذکر است که گیاه پپرومیا کاپراتا با نور چراغ فلورسنت هم می‌تواند به رشدش ادامه دهد. پرورش این گیاه بسیار آسان بوده و تنها چیزی که باعث می‌شود این گیاه اذیت شود خاک بیش از حد مرطوب است.

آبیاری گیاه پپرومیا کاپراتا

از آبیاری بیش از حد این گیاه خودداری کنید و بگذارید قبل از آبیاری کمی خاک خشک شود. در زمستان این گیاه به آبیاری کمتری نیاز دارد به دلیل اینکه در این فصل رشد کند‌تری برخوردار است. گیاه به رطوبت احتیاج دارد پس بهتر است این گیاه را جایی قرار دهید که رطوبت مناسب را برای گیاه پپرومیا کاپراتا داشته باشد. شما باید این گیاه را در دما‌ی 18 تا 24 درجه نگه دارید. همچنین 

ریختن آب درون سینی گلدان نیز کمک زیادی به رطوبت گیاه می‌کند.

پپرومیا-کاپراتا-bestmos

خاک گیاه پپرومیا کاپراتا

گیاه پپرومیا کاپراتا خاک غنی مواد معدنی به همراه نارس، شن، ماسه و زغال سنگ نیاز دارد که برای زهکشی است.

کود گیاه پپرومیا کاپراتا

کوددهی ای گیاه زینتی در فصل‌های بهار و تابستان انجام می‌شود به به صورت ماهانه است. کود محلول شده در آب و کود مایع برای این گیاه اصلا مناسب نیست و برای انجام این کار خودداری کنید.  

تعویض گلدان گیاه پپرومیا کاپراتا

اگر قصد تعویض گلدان گیاه پپرومیا کاپراتا را دارید فقط در فصل بهار می‌توانید این کار را انجام دهید و فقط زمانی این کار نیاز است که گیاه به گلدان بزرگتری نیاز داشته باشد. از قرار دادن این گیاه در گلدان بیش از حد بزرگ خودداری کنید چرا که گلدان‌های بزرگ رطوبت را برای مدت بیشتری در گلدان نگه می دارند. لازم است که از گلدان‌هایی استفاده کنید که در انتها سوراخ‌ّای زهکشی داشته باشند و در صورتی که نمی‌خواهید از ای نوع گلدان‌ها استفاده کنید در انتهای گلدان کمی سنگ رودخانه‌ای اضافه کنید، این کار برای این است که ریشه گیاه آب اضافی در امان باشد. این گیاه تکثیرش به روش قلمه زنی  ساقه و برگ صورت می‌گیرد.

بیماری‌ها و علائم

اگر در این گیاه برگ پژمرده دیدید احتمالا به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به ریشه و عدم زهکشی مناسب گلدان‌ است. سیاه شدن برگ‌های پایینی و ساقه گیاه نیز احتمالا می‌تواند به خاطر آبیاری بیش حد باشد ولی اگر فقط تعداد خیلی کمی از ساقه‌ها سیاه شده باشند می‌تواند آنها را قطع کنید راحل مناسبی است. همچنین می‌توانید گیاه را از گلدان در آورده و نگاهی به ریشه بی‌اندازید و بررسی کنید در صورتی که ریشه‌ها کاملا سیاه شده باشند ممکن است هیچ راهکاری برای نجاتش داشته باشید. ریزش برگ‌ها نیز می‌تواند در اثر کوددهی بیش ازحد و یا جمع شدن نمک بر روی سطح خاک باشد که تشخیص این کار نیز خیلی راحت است و می‌توانید به راحتی آن‌ها را از روی سطح خاک از بین ببرید. 

پپرومیا-کاپراتا-bestmos

نحوه از بین بردن نمک‌های جمع شده بر روی سطح خاک


آب زیادی را که با دمای محیط متناسب است بر روی خاک بریزید و بگذارید آب‌های اضافی از طریق سوراخ‌های زهکشی خارج شوند سپس این کار را دوباره انجام دهید فقط این بار آب بیشتری نسبت به دفعه قبل بریزید و بگذارید آب‌های اضافی خارج شوند 

پس از اینکه آب‌های اضافی خارج شدند سینی زهکشی را خالی کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *