دانشنامه بست‌ماس

همه چیز درباره فیتونیا

فیتونیا به عنوان ملکه کوچک گیاهان شناخته می‌شود. شاید در ابتدا ظاهر کوچک این گیاه شما را فریب دهد و فکر کنید که با یک گیاه کاملا سرسخت روبه‌رو هستید، اما کمی بی‌توجهی کافیست تا این گیاه برای همیشه از شما ناامید شود. این گیاه حساس است و برای همین نگهداری از آن می‌تواند سخت باشد.
این گیاه از گیاهان بومی پرو می‌باشد که در طبیعت پوشش زیبایی در سطح زمین ایجاد می‌کند؛ اما در داخل خانه شرایط متفاوت است و فیتونیا خانگی با فیتونیای طبیعت بسیار با هم متفاوتند. فیتونیا  نام خود را از رگه‌های قرمز، سفید یا صورتی می‌گیرد که از برگ‌های آن می‌گذرند. فیتونیا نیز مانند دیگر گیاهان حساس بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

شرایط نگهداری از فیتونیا

فیتونیا یک شرایط خاصی از نگهداری را می‌طلبد. البته که تمام گیاهان به چهار چیز اصلی آب، خاک، نور و دمای مناسب برای رشد و زندگی نیاز دارند، ولی برای هر گیاه مقدار متفاوتی دارد و فیتونیا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

آبیاری فیتونیا

فیتونیا عاشق آب است، اگر می خواهید فیتونیا خود را دوست داشته باشید، باید عاشق آبیاری آن باشید. وگرنه به سادگی پژمرده می‌شود. خاک فیتونیا نه باید خشک شود و نه باید غرق آب باشد. پس همیشه به رطوبت کافی آن توجه کنید. 

نور فیتونیا

فیتونیا نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد برای مثال،  پنجره‌های رو به شمال یا شرق – یا نور از یک پرده فیلتر شده. اما هرگز این گیاه را در معرض مستقیم آفتاب قرار ندهید.

دما و رطوبت مناسب فیتونیا

دمای مناسب برای فیتونیا از 15 تا 21 درجه‌‌ی سانتی‌گراد است. فیتونیا باید دور از نسیم‌های سرد باشد. دمای بسیار پایین باعث پژمردگی شدید گیاه می‌شود.از آنجایی که فیتونیا اهل پرو هستند، برای رشد به محیطی مرطوب نیاز دارند. یک حمام با نور کافی یا یک طاقچه آشپزخانه مکانی عالی برای رشد فیتونیا شما خواهد بود. آنها همچنین عاشق یک تراریوم مرطوب هستند. اگر متوجه نوک‌های ترد گیاه خود شدید، ممکن است کمبود آب داشته باشد یا سطح رطوبت آن به اندازه کافی بالا نباشد.

علت پژمرده شدن، ریزش گلبرگ‌ها، سوراخ شدن فیتونیا

فیتونیا به دلایل مختلفی پژمرده می‌شود. آبیاری و کود‌دهی غیر اصولی، کمبود رطوبت، نامناسب بودن نور خورشید  در محل نگهداری فیتونیا، کم کیفیت بودن خاک گلدان و فرسوده شدن آن و همچنین هجوم آفت به گیاه از اصلی‌ترین دلایل آن هستند.
لازم به ذکر است که آبیاری غیر اصولی شایع ترین دلیل پژمرده شدن گیاه فیتونیا است. 

برای جلوگیری از پژمرده شدن، ریزش گلبرگ‌ها، و سوراخ شدن گلبرگ‌های گیاه فیتونیا باید موارد زیر را به دقت رعایت کنید.  

آبیاری و کود‌دهی غیر اصولی، کمبود رطوبت، نامناسب بودن نور خورشید در محل نگهداری فیتونیا، کم کیفیت بودن خاک گلدان و فرسوده شدن آن و همچنین هجوم آفت به گیاه از اصلی‌ترین دلایل آسیب رسیدن به این گیاه زیبا هستند.

لازم به ذکر است که آبیاری غیر اصولی شایع ترین دلیل پژمرده شدن گیاه فیتونیا است. 

پرسش‌های پرتکرار در مورد فیتونیا

✔ آیا سرما باعث از بین رفتن فیتونیا می‌شود؟
بله، یکی از عامل‌های از بین رفتن این گیاه سرمای خارج از حد معمول این گیاه است.

✔ آیا فیتونیا برای حیوانات خانگی ضرر دارد؟
خیر، فیتونیا غیر سمی است و برای حیوانات شما مضر نیست. 

✔ فیتونیا برای کدام کشور است؟
این گیاه، از گیاهان بومی پرو است.

2 نظر در “همه چیز درباره فیتونیا

  1. سپهر گفت:

    آیا فیتونیا در موساریوم ها قابل استفاده هستند؟

    1. bestadmin گفت:

      سلام، بله فیتونیا محیط مرطوب با زهکشی مناسب را میپسندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *